Niemcy wprowadzą moratorium na gaz łupkowy

Niemiecki rząd wprowadzi moratorium na wydobycie gazu z łupków – podaje jedna z gazet. Jeżeli Niemcy przenieśliby swoje stanowisko na forum unijne, to byłby pewien problem – zaznacza europoseł PiS, Konrad Szymański.

Memorandum zostało uzgodnione przez przedstawicieli CDU/CSU i SPD podczas negocjacji polityki energetycznej przyszłego rządu Niemiec. Ma ono dotyczyć szczelinowania hydraulicznego, które jest dziś jedyną znaną metodą eksploatacji łupków.

Wprowadzając dokument nasi zachodni sąsiedzi dołączą do Francji, która wprowadziła podobny już dwa lata temu, pod presją zielonych i lewicy.

– Problem polega na tym, że faktycznie istnieje ryzyko, że swoje własne przekonania w tej sprawie, swoje własne decyzje będą próbowali przenieść na poziom unijny, czyli przenieść je również do innych państw. To byłby problem, ponieważ zgodnie z traktatami każde państwo ma swoje własne prawa, swoją własną kompetencję doboru źródeł energii, z których chce korzystać. Tego argumentu należy się bardzo silnie trzymać. Nie chcę udzielać rad Niemcom, co do tego, jak kształtować politykę energetyczną, ale oczekiwałbym tego samego ze strony niemieckiej, żeby również politycy powstrzymali się od jakichkolwiek kroków, zmierzających do ingerencji w nasze własne plany – zwrócił uwagę europoseł Konrad Szymański.

RIRM 

drukuj