fot. PAP/EPA

Niemcy: W wyborach landowych w Saksonii wygrała CDU, w Brandenburgii – SPD

W wyborach do parlamentu krajowego Saksonii wygrała CDU, zdobywając według sondaży exit poll 32 proc. głosów. W Brandenburgii nadal najsilniejszą partią będzie SPD, na którą zagłosowało 27,5 proc. wyborców.

Drugie miejsce w obu landach przypadnie według sondażowych wyników narodowo-konserwatywnej Alternatywie dla Niemiec (AfD). W Saksonii partia ta odnotowała swój najlepszy dotychczasowy rezultat wyborczy – 27,5 proc., w Brandenburgii – 22,5 proc.

W landtagu w Dreźnie zasiądą jeszcze przedstawiciele postkomunistycznej Lewicy – 10,5 proc., Zielonych – 9 proc., Socjaldemokratów, którzy zdobyli 8 proc. głosów i jest ich najgorszy wynik w historii. Na FDP głosowało 4,8 proc. wyborców – liberałowie zatem prawdopodobnie znów nie wejdą do parlamentu krajowego Saksonii.

Do landtagu Brandenburgii w Poczdamie oprócz SPD i AfD dostała się jeszcze CDU – 15,5 proc., Lewica – 11 proc., Zieloni – 11 proc. Również tutaj FDP zdobyła 4,8 proc. głosów i jej los jest niepewny.

Frekwencja wyborcza w obu krajach związkowych była wyraźnie wyższa niż w poprzednich wyborach w 2014 r. W Saksonii wyniosła 65 proc. (+15,9 pkt. proc.), w Brandenburgii – 59 proc. (plus 11,1 pkt. proc.).

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl