fot. PAP/EPA

Niemcy: szefowa MSZ nie widzi po stronie Izraela „zamiaru ludobójstwa” w Strefie Gazy

Minister spraw zagranicznych Niemiec, Annalena Baerbock, nie widzi w izraelskich działaniach w Strefie Gazy „zamiaru ludobójstwa” – przekazała agencja dpa w środę, na dzień przed rozpoczęciem przesłuchania w sprawie południowoafrykańskiej skargi przeciwko Izraelowi przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości (MTK).

Przebywająca z wizytą w Libanie Baerbock przypomniała, że ludobójstwo z definicji zakłada zamiar zabicia członków grupy narodowej, etnicznej, rasowej lub religijnej z powodu ich przynależności do tej grupy.

„Widzę ten zamiar Izraela w stosunku do zbrojnej organizacji terrorystycznej Hamas” – powiedziała szefowa niemieckiego MSZ.

„Izrael musi po raz pierwszy odpowiedzieć przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości na zarzuty ludobójstwa, które wysunęła Republika Południowej Afryki” – przypomniała agencja dpa.

We wniosku o wszczęcie postępowania RPA twierdzi, że „działania i zaniechania Izraela mają charakter ludobójczy, ponieważ są popełnione z wymaganym konkretnym zamiarem zniszczenia Palestyńczyków w Strefie Gazy jako części szerszej palestyńskiej grupy narodowej, rasowej i etnicznej”.

Izrael stanowczo odrzucił oskarżenia o ludobójstwo. Rzecznik izraelskiego MSZ stwierdził, że kraj „z obrzydzeniem odrzuca” szerzone przez RPA zniesławienie, zaś prezydent Icchaak Hercog zapowiedział, że w Hadze „podstawowe prawo Izraela do samoobrony” zostanie przedstawione „jasno i z dumą” – zauważył portal Deutsche Welle”.

RPA przedstawi swoje stanowisko w czwartek, zaś Izrael odpowie na wniosek w piątek. Postępowanie w sprawie zarzutu ludobójstwa może ciągnąć się latami – stwierdziła agencja.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl