Niemcy przygotowują się na uderzenie orkanu Xaver

Władze i mieszkańcy północnej części Niemiec przygotowują się na nadejście orkanu Xaver. Służby meteorologiczne ostrzegły w czwartek, że na wybrzeżu Morza Północnego siła wiatru może dojść do 140 kilometrów na godzinę. Spodziewana jest fala powodziowa.

Szczególnie zagrożone orkanem są najbardziej na północ wysunięte niemieckie kraje związkowe Szlezwik-Holsztyn i Dolna Saksonia, a także Hamburg i Brema. Zdaniem meteorologów wichura będzie trwała aż półtora dnia, dłużej niż orkan Christian, który wyrządził poważne szkody w październiku. Na zagrożonych terenach odwołano zajęcia w szkołach.

Przestały kursować promy łączące wybrzeże z wyspami na Morzu Północnym. W Hamburgu, Bremie i Lubece został zamknięte świąteczne jarmarki. W stan gotowości postawiono służby ratownicze. Władze zaapelowały do mieszkańców o pozostanie w domach, a w szczególności o unikanie wycieczek do parków i lasu.

Spodziewane są zakłócenia w transporcie kolejowym oraz ruchu lotniczym. W piątek może dojść do fali powodziowej wywołanej przez wiatr. Niemieckie media porównują siłę Xavera do orkanu z 1962 roku, który spustoszył niemieckie wybrzeże.

W wyniku potężnej fali powodziowej, która przerwała wówczas wały przeciwpowodziowe, tylko w Hamburgu zginęło ponad 300 osób, a wiele tysięcy mieszkańców utraciło cały dobytek. Eksperci podkreślają jednak, że od tego czasu zabezpieczenia przeciwpowodziowe zostały rozbudowane i unowocześnione.

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Polsce porywy wiatru mogą osiągnąć nawet 135 km/h. Najbardziej niebezpiecznie będzie na Wybrzeżu.

Polska dostanie się pod wpływ aktywnych niżów (cyklonów) znad Północnego Atlantyku. Jeden z nich w czwartek przekształci się w bardzo głęboki niż (orkan, inaczej huragan występujący na Pacyfiku). Ciśnienie będzie spadać, nawet do 20 hektopaskali w ciągu 12 godzin, w centrum może spaść poniżej 960 hPa.

W czwartek i w piątek prędkość wiatru osiągnie nawet 135 km/h. Niebezpiecznie będzie na północy Polski.

IMiGW wyda ostrzeżenie  obowiązujące od godzin popołudniowych 5 grudnia o silnym wietrze:

–  stopnia 3 dla subregionu nadmorskiego w woj. zachodnio-pomorskim i pomorskim,

– stopnia 2 dla pozostałej części woj. zachodnio-pomorskiego i pomorskiego oraz dla woj. kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego.

PAP

drukuj