fot. PAP/ Darek Delmanowicz

Niemcy: Powstał międzynarodowego Komitetu Roku Grupy Ładosia

Międzynarodowy Komitet Roku Grupy Ładosia oficjalnie zainaugurował działalność. W jego skład weszli zarówno potomkowie polskich dyplomatów jak i ocalałych z Holokaustu – powiadomiła PAP szefowa oddziału Instytutu Pileckiego w Berlinie Hanna Radziejowska. Grupa Ładosia wydawała podrobione dokumenty dla uciekających z Europy przed Niemcami Żydów – wielu z nich uratowało to życie.

Członkami Komitetu zostali rozsiani po całym świecie, uratowani z Zagłady Heidi Fishman, Chana i Aron Colthof, Uri Strauss, Sebastian Ładoś czy Alexandra Reyter, reprezentanci środowisk żydowskich w Polsce i na świecie, jak rabin Michael Schudrich, reprezentanci Światowego Kongresu Żydów i Kongresu Żydów Amerykańskich, a także badacze i odkrywcy historii Grupy Ładosia – Jeffrey K. Cymbler, Markus Blechner, Monika Maniewska i dr Mordechaj Paldiel.

Do Komitetu przyłączyli się także reprezentanci polskich instytucji: dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego Monika Krawczyk, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Sławomir Dębski, dyrektor Instytutu Pileckiego Wojciech Kozłowski oraz polscy politycy wszystkich ugrupowań – inicjatorzy roku Aleksandra Ładosia w polskim Sejmie.

Jak przekazała Hanna Radziejowska, celem działalności Komitetu jest wspieranie i propagowanie wiedzy o działalności Grupy Ładosia, polskich dyplomatach ratujących europejskich Żydów podczas Holokaustu poprzez fałszowanie paszportów krajów południowoamerykańskich.

Podczas spotkania online członkowie Komitetu wskazywali na unikalność Grupy Ładosia poprzez współpracę polskich dyplomatów i żydowskich działaczy przy fałszowaniu paszportów w Szwajcarii i dostarczaniu do różnych miast okupowanej przez Niemców Europy.

„Polsko-żydowski rys stanowi o charakterystyce tej niezwykłej operacji i dlatego w wyraźny sposób oddany jest poprzez skład Komitetu” – zauważyła szefowa oddziału Instytutu Pileckiego w Berlinie.

W najbliższych tygodniach Komitet roześle do wielu instytucji na świecie pakiet informacyjny oraz propozycje wydarzeń; na jesieni odbędzie się duża międzynarodowa konferencja oraz zjazd potomków ocalonych i osób ratujących Żydów w Warszawie. Członkowie Komitetu prowadzą również wiele własnych inicjatyw mających na celu upamiętnienie Grupy Ładosia w Polsce i na świecie, a o ich efektach będzie wiadomo wkrótce – zapowiada Hanna Radziejowska.

Zaplecze administracyjne i organizacyjne Komitetu Roku Grupy Ładosia zapewnia Instytut Pileckiego z Berlinie.

Według historyków Grupa Ładosia, skupiona wokół polskiego poselstwa w Bernie siatka polskich dyplomatów i żydowskich działaczy, mogła wydać nielegalne paszporty państw latynoamerykańskich dla nawet 8-10 tys. uciekających z Europy przed Niemcami Żydów – wielu z nich uratowało to życie.

PAP

drukuj