fot. Adam Guz/KPRM

Rozpoczęły się konsultacje społeczne projektu Strategia Demograficzna 2040

Cyklem spotkań z samorządowcami Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej rozpoczęło w piątek konsultacje społeczne projektu Strategia Demograficzna 2040. Dokument zakłada wyjście z pułapki niskiej dzietności i zbliżenie się do poziomu gwarantującego zastępowalność pokoleń.

O założeniach oraz rozwiązaniach strategii mówiła w Szczecinie Barbara Socha, wiceszef resortu rodziny. Wiceminister spotkała się z samorządowcami woj. zachodniopomorskiego.

Polityka mieszkaniowa i rynek pracy to dwie wskazywane przez Polaków główne bariery, które powodują, że młodzi ludzie rezygnują bądź odkładają na czasami odległy czas decyzje o założeniu rodziny, posiadaniu potomstwa. O ile na kwestie związane z rynkiem pracy samorządowcy mają relatywnie mniejszy wpływ, natomiast na politykę mieszkaniową są w stanie bardzo istotnie wpłynąć. Chcemy dzisiaj pokazywać dobre praktyki z różnych miejsc w Polsce, w których samorządy, prowadząc mądrą politykę mieszkaniową, są w stanie bardzo istotnie na to wpływać – akcentowała wiceminister Barbara Socha.

Projekt Strategii Demograficznej 2040 rząd zaprezentował w połowie czerwca. Dokument przewiduje m.in. ochronę rodziców małych dzieci przed zwolnieniem, utworzenie centrum zajmującego się zdrowiem prokreacyjnym oraz realizację programów mieszkaniowych zapowiedzianych w Polskim Ładzie. Chodzi m.in. o program „Mieszkanie bez wkładu własnego”.

Konsultacje społeczne projektu Strategia Demograficzna 2040 potrwają trzy miesiące. Następnie dokument zostanie przyjęty przez rząd.

 

RIRM

drukuj