fot. PAP/EPA

Niemcy: Jest porozumienie co do kształtu umowy koalicyjnej

CDU, CSU i SPD porozumiały się w kwestii kształtu umowy koalicyjnej. Szefowie tych trzech partii: Angela Merkel, Sigmar Gabriel i Horst Seehofer przedstawili projekt tej umowy opinii publicznej, ale do pełnego szczęścia jest jeszcze stosunkowo daleko bowiem socjaldemokraci postanowili, że treść porozumienia poddadzą ocenie wszystkich członków partii w wewnętrznym referendum.

Dziś rozpoczęto rozsyłanie do członków SPD specjalnych blankietów do głosowania. Czyli ten swoisty partyjny plebiscyt został rozpoczęty. Aby głos był ważny, 473 tysiące posiadaczy partyjnych legitymacji SPD musi wysłać wypełniony blankiet do północy 12 grudnia. Wtedy zacznie się końcowe liczenie głosów, a podanie wyników do wiadomości nastąpi 14 grudnia 2013 roku. Jak się dowiedziałem, w liczeniu głosów będzie pomagało czterystu członków SPD.

Jeżeli socjaldemokraci powiedzą „TAK” dla Wielkiej Koalicji, to 17 grudnia Bundestag będzie mógł zatwierdzić nowy gabinet z kanclerz Angelą Merkel na czele. Teoretycznie sprawa wydaje się już przesądzona, bowiem według ostatnich sondaży aż 2/3 wyborców SPD popiera Wielką Koalicję, a tylko 22 proc. jest jej przeciwna. Ostateczny głos w tym wypadku mają nie wyborcy, lecz partyjni towarzysze z legitymacjami w ręku.

Jeżeli członkowie SPD powiedzą „NEIN” dla Wielkiej Koalicji, to będziemy mieli do wyboru cztery możliwości. Pierwsza to nowe wybory i w razie czego taki scenariusz popiera 55 proc. obywateli. Druga to rząd koalicji CDU, CSU i Partii Zielonych- tę opcję popiera 17 proc. Trzecia: rząd koalicji SPD, Zielonych i Lewicy z socjaldemokratycznym kanclerzem. Za takim rozwiązaniem opowiada się 14 proc. Czwarta to rząd mniejszościowy, cieszący się poparciem jedynie 9 proc. Niemców.

Waldemar Maszewski, Hamburg/RIRM 

drukuj