Niemcy i Brytyjczycy importują więcej gazu z Rosji

Pomimo apeli niemieckich polityków o zmniejszenie w związku z kryzysem na Ukrainie zależności ich kraju od dostaw źródeł energii z Rosji rosyjski koncern paliwowy Gazprom zwiększył w 2014 r. eksport gazu ziemnego do Niemiec, a także do Wielkiej Brytanii.

Jak podały niemieckie media, powołując się na dane podane przez Gazprom, eksport gazu do Niemiec wzrósł w pierwszym kwartale bieżącego roku – pomimo łagodnej zimy – o 15 proc. w porównaniu z pierwszymi trzema miesiącami roku 2013.

Gazprom wyeksportował w tym czasie do całej Europy 43 mld metrów sześciennych gazu, co oznacza „niewielki wzrost” – podał rosyjski koncern. Rekordowy wzrost importu odnotowała Wielka Brytania, która kupiła od Rosji 4 miliardy 400 tysięcy metrów sześciennych gazu – o 30 proc. więcej niż w pierwszym kwartale zeszłego roku.

Rosyjski gaz pokrywa około 36 proc. całkowitego zapotrzebowania Niemców na ten surowiec. Kanclerz Angela Merkel opowiedziała się w zeszłym tygodniu za ograniczeniem zależności krajów Unii Europejskiej od dostaw źródeł energii z Rosji. Szefowa niemieckiego rządu zwróciła uwagę na „bardzo duże” uzależnienie UE od gazu ziemnego i ropy naftowej z Rosji. Jak jednak widać słowa te nie pokrywają się z działaniami rządów krajów wspólnoty.

TV Trwam News

drukuj