Nie ustają bombardowania w Strefie Gazy
Nie ustają bombardowania w Strefie Gazy. Dramatycznie wzrosła liczba ofiar ludności cywilnej. Stany Zjednoczone prowadzą negocjacje z Hamasem dotyczące zawieszenia broni. Uwolniony ma zostać jeden z zakładników.
Dwa miesiące temu zakończyło się zawieszenie broni w Strefie Gazy. Od tamtej pory Izrael nasilił ataki na terytorium. Wskutek zeszłotygodniowych nalotów zginęło 92 osoby, wśród nich dzieci i kobiety. Trwa kryzys humanitarny.
– Jedyne, co dzieci w Strefie Gazy widziały przez ostatnie dwa miesiące z zewnątrz, to bomby. Ich świat to gruzy, brak wody, jedzenia i nadziei. To rzeczywistość, która powinna wstrząsnąć sumieniem świata – oznajmiła rzecznik Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci, James Elder.
Minister spraw zagranicznych Niemiec zaznacza, że nie da się militarnie rozwiązać konfliktu w Strefie Gazy.
– Apelujemy o powrót do poważnych negocjacji w sprawie zawieszenia broni. Zawieszenia broni, które również utoruje drogę do stałej pomocy dla mieszkańców Gazy – mówił minister spraw zagranicznych Johann Wadephul .
Do szybkiego ustania walk i uruchomienia pomocy humanitarnej wzywa papież Leon XIV.
– Jestem głęboko zasmucony tym, co dzieje się w Strefie Gazy, niech ogień natychmiast ustanie. Niech pomoc humanitarna zostanie udzielona wyczerpanej ludności cywilnej i niech wszyscy zakładnicy zostaną uwolnieni – stwierdził Ojciec Święty.
Zgodnie z planem Izraela pomoc humanitarna miałaby być dostarczona na południe Strefy Gazy. W tym przypadku mieszkańcy chcący skorzystać z pomocy musieli by opuścić Gazę, czego chcą Izrael i Stany Zjednoczone. Planowi sprzeciwia się prezydent Palestyny. Jego zdaniem nie zatrzyma on spadających bomb, a to jest teraz najważniejsze.
– Jesteśmy przeciwni wydaleniu Palestyńczyków z Palestyny, o czym mówił prezydent USA. Jesteśmy przeciwni utworzeniu „Bliskowschodniej Riwiery” w Strefie Gazy . Ten plan jest nie do przyjęcia. Dlatego go odrzuciliśmy – apelował prezydent Palestyny Mahmud Abbas.
Katar i Egipt, które pośredniczą w negocjacjach rozejmowych, potwierdziły w środę, że cały czas pracują nad porozumieniem. Według mediów dotychczasowe rozmowy nie przynoszą jednak skutku. O zawieszeniu broni Hamas rozmawia aktualnie ze Stanami Zjednoczonymi. Pojawiła się zapowiedź wypuszczenia ostatniego żyjącego amerykańskiego zakładnika.
– Potwierdzamy swoją gotowość do natychmiastowego rozpoczęcia intensywnych negocjacji i podjęcia poważnych starań na rzecz ostatecznego porozumienia kończącego wojnę – powiedział jeden z liderów Hamasu, Chalil al-Hajja.
Edan Alexander jest obywatelem Stanów Zjednoczonych oraz Izraela.
TV Trwam News



