Netanjahu do Irańczyków: Jesteśmy waszymi przyjaciółmi

Premier Izraela Benjamin Netanjahu wystosował do Irańczyków pojednawcze przesłanie, w którym podkreśla, że jego kraj jest ich przyjacielem, a nie wrogiem. Wyraża im też współczucie z racji „tyranii” irańskich władz – podała w sobotę agencja Associated Press.

Na wideo zamieszczonym na swym profilu na Facebooku premier Netanjahu zwraca się do Irańczyków po angielsku, a nagranie jest opatrzone tłumaczeniem w języku farsi.

Netanjahu informuje, że wkrótce będzie rozmawiał z nowym prezydentem USA Donaldem Trumpem o tym, jak przeciwstawić się zagrożeniu ze strony irańskiego reżimu, który nawołuje do zniszczenia Izraela; jednocześnie zaznacza, że czyni rozróżnienie między reżimem a narodem irańskim.

„Macie historię, z której możecie być dumni. Macie bogatą kulturę. Tragiczne jest to, że jesteście w kajdanach teokratycznej tyranii” – oświadczył Netanjahu.

AFP przypomina o prowadzonej przez izraelskiego premiera intensywnej kampanii przeciwko porozumieniu z 2015 roku między sześcioma mocarstwami a Iranem, które zakłada ograniczenie programu nuklearnego tego kraju. Iran zobowiązał się zrezygnować z dążenia do uzyskania broni nuklearnej w zamian za stopniowe znoszenie sankcji nałożonych na niego przez Zachód.

Jeszcze przed zajęciem fotela w Białym Domu Donald Trump powiedział w niedawnym wywiadzie dla brytyjskiego „Timesa” i niemieckiego „Bilda”, że umowa z Iranem jest jednym z najgorszych porozumień. Trump nazywał ją „katastrofalną” już w trakcie kampanii wyborczej i groził renegocjacją jej zapisów.

Społeczność międzynarodowa, w tym i najzagorzalsi przeciwnicy Iranu, jak Izrael czy Arabia Saudyjska, przyznają jednak, że władze w Teheranie na razie przestrzegają zasad zawartego porozumienia.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl