„Nergal” uniewinniony od zarzutu obrazy uczuć religijnych

Sąd Okręgowy w Gdańsku utrzymał w mocy wyrok sądu niższej instancji uniewinniający lidera blackmetalowej grupy Behemoth Adama Darskiego ps. „Nergal” od zarzutu obrazy uczuć religijnych. Sąd uznał, że zachowanie Adama Darskiego było wulgarne i prostackie ale to nie jest przestępstwo. 

Wyrok jest bardzo zły i niesprawiedliwy – powiedział Ryszard Nowak, szef Komitetu Obrony przed Sektami i Przemocą. Dodał, że sataniści i bluźniercy dziś wygrali.

–  Od dziś sataniści i bluźniercy mogą drzeć Biblię, palić krzyże, podpalać kościoły, opluwać obrazy święte. Dzisiejszy wyrok, niestety już prawomocny, jest wyrokiem bardzo złym. Jest wyrokiem, który osłabia cały Kościół katolicki oraz inne kościoły chrześcijańskie. Nie mogę tego zrozumieć. Wyrok jest niesprawiedliwy dla wielu milionów osób (…). Mieliśmy nadzieję, że sąd podtrzyma nasze argumenty i cofnie sprawę do sądu rejonowego. Chociaż sąd rejonowy też nas oszukał, bo na rozprawę urzędnicy przyszli z gotowym wyrokiem i z uzasadnieniem na trzydzieści stron. Mimo, że prokuratura mnie popierała okazało się, że sataniści, bluźniercy dzisiaj wygrali – powiedział Ryszard Nowak.

Przewodniczący Komitetu Obrony przed Sektami i Przemocą zapowiedział złożenie kasacji od wyroku gdańskiego sadu.

W 2007 r. podczas koncertu w Gdyni Nergal podarł Biblię. Nazwał ją „kłamliwą księgą”, a Kościół katolicki – „największą zbrodniczą sektą”.

Prokuratura oskarżyła Adama Darskiego o obrazę uczuć religijnych w maju 2010 r. na podstawie doniesienia kilku pomorskich posłów PiS oraz Ryszarda Nowaka.

W czerwcu 2013 r. Sąd Rejonowy w Gdyni uniewinnił Darskiego. Od tego wyroku odwołała się prokuratura oraz pełnomocnicy oskarżycieli posiłkowych.

 RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl