fot. nbp.pl

NBP wprowadził do obiegu srebrną monetę – szóstak Jana Sobieskiego

Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu srebrną monetę o nominale 20 zł z serii „Historia monety polskiej – szóstak Jana Sobieskiego”. Bank poinformował, że na rynek ma trafić do 13 tys. sztuk. Szóstak był najpowszechniejszą monetą za panowania Jana III Sobieskiego.

Na awersie nowej monety, jak czytamy w środowej informacji NBP, można zobaczyć m.in rewers szóstaka, na którym pod koroną umieszczono cyfrę VI i trzy tarcze z herbami Polski, Litwy i Janiny (Sobieskich) oraz napis, który w tłumaczeniu oznacza „Groszy srebrnych sześć Królestwa Polskiego”. Powyżej widnieje fragment płaskorzeźby z pałacu w Wilanowie przedstawiającej Jana Sobieskiego na koniu tuż przed koronacją królewską.

Z kolei na rewersie monety umieszczono awers szóstaka, na którym widać stylizowane popiersie króla w todze i wieńcu laurowym. Popiersie otacza napis, który oznacza „Jan III z Bożej łaski król Polski, wielki książę litewski, ruski, pruski”. Pod popiersiem znajdują się inicjały Tytusa Liwiusza Boratiniego – T.L.B., dzierżawcy obu mennic.

„Dodatkowo na monecie współczesnej z prawej strony umieszczony został Orzeł z herbem Janina na piersiach z herbarza Wacława Potockiego z 1696 r.” – czytamy.

Jak podaje NBP, nakład ma wynieść do 13 tys. sztuk. Cena monety to 180 zł brutto; można ją kupić „w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym Kolekcjoner”.

Prof. Stanisław Suchodolski tak przybliża historię powstania szóstaka: „Działalność mennicza za panowania Jana III Sobieskiego (1674-1696) była ograniczona w czasie. Mennicę bydgoską uruchomiono bowiem dopiero w 1677 r., a krakowską w 1679. Zamknięcie obu mennic nastąpiło natomiast już w 1685 r. Wynika z tego, że w czasie ponad dwudziestoletniego panowania król wybijał monety jedynie przez osiem lat. Były to przede wszystkim srebrne monety koronne: trojaki, szóstaki i orty (18 groszy) oraz niewielka ilość monet złotych. Najpowszechniejszą monetą był szóstak” – wskazano w folderze emisyjnym.

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce.

Kolejna emisja zaplanowana jest na 24 lipca 2019 r. Tego dnia Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu monetę poświęconą 75. rocznicy zagłady Romów i Sinti.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl