fot. TT/nbppl

NBP w 2022 roku wyemituje kolekcjonerskie monety i banknot 

Skarby Stanisława Augusta – Jan III Sobieski i Polska Reprezentacja Olimpijska Pekin 2022 to monety, od których w styczniu przyszłego roku Narodowy Bank Polski rozpocznie emisje kolekcjonerskie – wynika z planu emisji wartości kolekcjonerskich i monet okolicznościowych NBP na 2022 r.

Kontynuacja serii Skarby Stanisława Augusta zakłada emisję w styczniu przyszłego roku monety złotej i srebrnej o wartości nominalnej odpowiednio 500 zł i 50 zł. Monety Polska Reprezentacja Olimpijska Pekin 2022 również zostaną wyemitowane jako złota i srebrna, a ich wartość nominalna to 200 zł i 10 zł.

W lutym natomiast plan zakłada emisję srebrnej monety z serii Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni – Zdzisław Broński „Uskok” o wartości nominalnej 10 zł. Plan na marzec zakłada emisję srebrnej moneto o wartości 10 zł z okazji 200. rocznicy urodzin Ignacego Łukasiewicza.

Na kwiecień plan NBP zakłada wyemitowanie trzech srebrnych monet o wartości nominalnej 10 zł: Wielcy polscy ekonomiści – Władysław Grabski, Wielcy polscy ekonomiści – Leon Biegeleisen i Wielcy polscy ekonomiści – Jan Lewiński.

Majowy plan emisji zakłada wprowadzenie do obiegu monety o nominale 5 zł z serii Odkryj Polskę – Zamek w Mosznej. Jej pierścień ma być wykonany z miedzioniklu, a rdzeń – z brązalu. Również na maj NBP planuje emisję monet, tym razem nie okrągłych ale o wymiarach 50 na 25 mm. Tematem mają być polskie banknoty obiegowe o wartości od 10 do 500 zł.

Na czerwiec przyszłego zaplanowano emisję srebrnej monety prostokątnej o wartości nominalnej 20 zł: Zamek Królewski na Wawelu – arrasy Zygmunta II Augusta i monety okrągłej o nominale 10 zł z okazji 100. rocznicy powrotu części Górnego Śląska do Polski. Plan lipcowy zakłada emisję srebrnej monety o wartości nominalnej 50 zł z okazji 100. rocznicy odkrycia zespołu pradziejowych kopalni krzemienia pasiastego „Krzemionki”. Na sierpień nie zaplanowano emisji.

We wrześniu zaplanowano natomiast emisję monety srebrnej o nominale 20 zł z okazji 100-lecia Portu Gdynia, monety o nominale 50 zł – XVI Międzynarodowy Kongres Numizmatyczny i monety o nominale 10 zł – Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni – Antoni Żubryd „Zuch”.

Plan na październik przewiduje emisję trzech srebrnych monet, z tego o nominale 20 zł – Wielkie aktorki – Wanda Siemaszkowa, o nominale 10 zł – Wielcy polscy ekonomiści – Władysław Zawadzki i o nominale 10 zł – Wielcy polscy ekonomiści – Michał Kalecki.

Na listopad zaplanowano z kolei emisję banknotu kolekcjonerskiego Mikołaj Kopernik o wartości nominalnej 20 zł. Przewidziano też emisję monety Odkryj Polskę – Klasztor pobenedyktyński na Świętym Krzyżu o wartości nominalnej 5 zł. Jej pierścień ma być wykonany z miedzioniklu, a rdzeń – z brązalu.

W grudniu przyszłego roku mają zostać wyemitowane trzy monety, w tym złota i srebrna, o nominale odpowiednio 500 zł i 50 zł: Skarby Stanisława Augusta – August II Mocny. Do obrotu trafić ma ponadto moneta srebrna o wartości nominalnej 10 zł – Niemiecki obóz dla polskich dzieci w Łodzi (1942-1945).

PAP

drukuj