fot. pixabay.com

Naukowcy stworzyli tanią i wydajną aparaturę do pozyskiwania wody z powietrza

Technologię pozyskiwania wody atmosferycznej opracowali badacze z Szanghaju. W zasilanym energią słoneczną urządzeniu zastosowano superhigroskopijny żel, który jest zdolny do pochłaniania i zatrzymywania wyjątkowo dużej ilości wody.

Artykuł na temat aparatury, która może zapewnić wodę pitną mieszkańcom nawet najbardziej suchych rejonów Ziemi, ukazał się w magazynie „Applied Physics Reviews”.  Badacze z Shanghai Jiao Tong University w Chinach wykorzystali w urządzeniu superhigroskopijny żel zdolny do pochłaniania i zatrzymywania wyjątkowo dużej ilości wody. Jeden kilogram suchego żelu może zaadsorbować 1,18 kg wody w suchym środowisku atmosferycznym i do 6,4 kg w środowisku wilgotnym.

Chińska technologia może pomóc przetrwać ludziom w wielu rejonach, w których dostęp do wody jest ograniczony. Według opublikowanego w marcu 2023 roku raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych na temat gospodarki wodnej na świecie, ponad 2,2 mld ludzi żyje w krajach dotkniętych niedoborem wody, a około 3,5 mln osób umiera każdego roku z powodu chorób związanych z jej brakiem lub zanieczyszczeniem. Eksperci ONZ oceniają, że w ciągu najbliższej dekady dostępność czystej wody pitnej może spaść o 40 procent, a do 2050 roku połowa ludzkości będzie cierpiała na jej deficyt.

Niedobory wody dotykają głównie mieszkańców stref zwrotnikowych i podzwrotnikowych, a także obszarów położonych w klimacie podrównikowym i wewnątrz kontynentów. Rejony, w których wody najbardziej brakuje, są też jednymi z najintensywniej nasłonecznionych. Urządzenie zasilane bateriami słonecznymi może być na takich obszarach tym bardziej przydatne.

Aparatura jednocześnie pobiera i oddaje wilgoć. Dzięki zastosowaniu turbowentylatora wodę można odzyskać z żelu w ponad 90 procent.

„Ta obiecująca technologia zbierania wody atmosferycznej może być wykorzystana do zwiększenia dziennego zaopatrzenia w wodę pitną, przemysłową i do higieny osobistej. Higroskopijny żel zsyntetyzowany przez nasz zespół ze związków pochodzenia roślinnego i soli jest prosty w przygotowaniu i tani, nadaje się więc do przygotowania na dużą skalę” – mówił jeden z autorów pracy, prof. Ruzhu Wang z Instytutu Chłodnictwa i Kriogeniki uniwersytetu w Szanghaju.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl