By Current file:Found by 475847394d347339 in websites noted in the source section.Previous file:Wektoryzacja: Mysid and uploaded to Flag of NATO.svgCode cleaned up by Artem Karimov. - Current file:Source:Source file on Wikimedia Commons Flag of NATO.svg (January 2013)Itself copied from the following sites:http://althistory.wikia.com/http://countries.wikia.com/Resaved by me (User: 475847394d347339) with Inkscape because for some reason, the original SVG file can't be viewed directly in a web browser through Inkscape opens it just fine. (January 2013)Used the aforementioned image to update this file (Nov 2015)Color corrected to Pantone 280 by User: Rob984 (Dec 2015)Previous file:The official emblem of NATO at www.nato.int, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8893088

NATO: Coraz więcej krajów europejskich zwiększa środki na obronność

Coraz więcej krajów europejskich należących do NATO zwiększa środki przeznaczane na obronność. Wśród nich jest także Polska.

2 proc. PKB wydatków na obronność – to cel, jaki postawił Sojusz Północnoatlantycki. Europejscy sojusznicy NATO osiągnęli średni poziom wydatków na poziomie 1,51 proc. PKB. To najwyższy poziom od pięciu lat. W minionym roku 6 krajów europejskich (Polska, Estonia, Grecja, Łotwa, Litwa i Wielka Brytania) oraz Stany Zjednoczone osiągnęły 2 proc. próg wydatków na obronność. W 2014 roku były to trzy kraje.

W ubiegłym roku siedmiu sojuszników wydało dwa procent PKB na obronę, a Rumunia była bardzo blisko. Faktycznie dysponowali budżetem przeznaczającym dwa procent PKB na obronę, ale potem wzrost PKB był silniejszy niż oczekiwano, więc po prostu spadli poniżej celu dwóch procent. Oczekuję oczywiście, że będzie to kontynuowane, a sojusznicy zrobią jeszcze więcej – powiedział Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO.

Z danych NATO wynika, że Polska w 2018 roku wydała na obronność 2,05 proc. PKB. W 2017 roku było to 1,89 proc. Chociaż coraz więcej krajów europejskich należących do NATO zwiększa środki przeznaczane na obronność, to wiele z nich nadal nie spełnia celu 2 proc. PKB.

Niemcy po latach ograniczania wydatków na obronność zaczęły je zwiększać. I rzeczywiście dodali znaczną kwotę pieniędzy do budżetu obronnego. Oczekuję jednak dalszego wzrostu – pokreślił sekretarz generalny NATO.

Niemcy zainwestowały w obronę 1,23 proc. swojego PKB. To stawia ten kraj, jako największą gospodarkę Europy, na końcu tabeli NATO, znacznie poniżej Stanów Zjednoczonych, które zainwestowały 3,39 proc. PKB. Poniżej 1 proc. PKB na obronność wydawały w ub.r.: Hiszpania, Belgia i Luksemburg. Francja wydała 1,82 proc. PKB. Raport pokazuje również, że sojusznicy nadal wnoszą duży wkład w operacje, misje oraz inne działania NATO – mówił Jens Stoltenberg. Wskazał też, że „ponad 20 tysięcy żołnierzy służy od Afganistanu i Iraku po Kosowo, kraje bałtyckie i Polskę”. Ministrowie spraw zagranicznych NATO spotkają się na początku kwietnia w Waszyngtonie.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl