fot. wikipedia

NATO: Coraz więcej krajów europejskich zwiększa środki na obronność

Coraz więcej krajów europejskich należących do NATO zwiększa środki przeznaczane na obronność. Wśród nich jest także Polska.

2 proc. PKB wydatków na obronność – to cel, jaki postawił Sojusz Północnoatlantycki. Europejscy sojusznicy NATO osiągnęli średni poziom wydatków na poziomie 1,51 proc. PKB. To najwyższy poziom od pięciu lat. W minionym roku 6 krajów europejskich (Polska, Estonia, Grecja, Łotwa, Litwa i Wielka Brytania) oraz Stany Zjednoczone osiągnęły 2 proc. próg wydatków na obronność. W 2014 roku były to trzy kraje.

W ubiegłym roku siedmiu sojuszników wydało dwa procent PKB na obronę, a Rumunia była bardzo blisko. Faktycznie dysponowali budżetem przeznaczającym dwa procent PKB na obronę, ale potem wzrost PKB był silniejszy niż oczekiwano, więc po prostu spadli poniżej celu dwóch procent. Oczekuję oczywiście, że będzie to kontynuowane, a sojusznicy zrobią jeszcze więcej – powiedział Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO.

Z danych NATO wynika, że Polska w 2018 roku wydała na obronność 2,05 proc. PKB. W 2017 roku było to 1,89 proc. Chociaż coraz więcej krajów europejskich należących do NATO zwiększa środki przeznaczane na obronność, to wiele z nich nadal nie spełnia celu 2 proc. PKB.

Niemcy po latach ograniczania wydatków na obronność zaczęły je zwiększać. I rzeczywiście dodali znaczną kwotę pieniędzy do budżetu obronnego. Oczekuję jednak dalszego wzrostu – pokreślił sekretarz generalny NATO.

Niemcy zainwestowały w obronę 1,23 proc. swojego PKB. To stawia ten kraj, jako największą gospodarkę Europy, na końcu tabeli NATO, znacznie poniżej Stanów Zjednoczonych, które zainwestowały 3,39 proc. PKB. Poniżej 1 proc. PKB na obronność wydawały w ub.r.: Hiszpania, Belgia i Luksemburg. Francja wydała 1,82 proc. PKB. Raport pokazuje również, że sojusznicy nadal wnoszą duży wkład w operacje, misje oraz inne działania NATO – mówił Jens Stoltenberg. Wskazał też, że „ponad 20 tysięcy żołnierzy służy od Afganistanu i Iraku po Kosowo, kraje bałtyckie i Polskę”. Ministrowie spraw zagranicznych NATO spotkają się na początku kwietnia w Waszyngtonie.

TV Trwam News/RIRM

drukuj