fot. pixabay.com

NASK przygotowało poradnik dotyczący m.in. wyboru gier komputerowych dla dzieci

Jak wybrać grę komputerową dla dziecka i które sygnały mogą świadczyć o uzależnieniu? Odpowiedzi na te pytania rodzic może znaleźć w specjalnym poradniku przygotowanym przez państwowy instytut badawczy NASK.

Stale zwiększa się czas spędzany przez dzieci przed ekranem komputera oraz smartfona. W dobie pandemii, kiedy większość nauczania odbywa się zdalnie, to nawet kilkanaście godzin na dobę. Jednocześnie internet to główne źródło rozrywki.

Gry komputerowe są niezwykle popularne, zwłaszcza wśród dzieci z młodszych klas szkoły podstawowej. Jak uchronić dziecko przed zagrożeniami, jakie stwarza ten rodzaj rozrywki, rodzice mogą sie dowiedzieć z poradnika „Nastolatki i gry cyfrowe”. Znajdziemy tam informacje o rodzajach gier, zasadach zdrowego grania i o tym, jak rozpoznać granie szkodliwe.

Ponadto przygotowano spis miejsc, gdzie można zwrócić się o pomoc, kiedy zauważymy sygnały niepokojące, mogące świadczyć o uzależnieniu.

Odpowiadamy na wyzwania, jakie stają przed rodzicem we współczesnym modelu wychowania dziecka – wskazuje Marek Zagórski, sekretarz stanu odpowiedzialny za cyfryzację.

– Mamy bardzo duży wzrost czasu, który jest spędzany przez dzieci w sieci. To naturalne. Z jednej strony dzieci poświęcają czas na naukę zdalną, z drugiej strony wzrasta czas poświęcany przez nie na rozrywkę. W 2019 r. prezentowaliśmy raport „Nastolatki 3.0”, w którym mówiliśmy, że rodzice nie doszacowują czasu korzystania z internetu przez dzieci. Według rodziców było to 2-2,5 godz. na dobę, natomiast z odpowiedzi nastolatków wynikało, że było to średnio 4 godziny – mówi Marek Zagórski.

Poradnik jest dostępny na stronie https://www.gov.pl/web/niezagubdzieckawsieci oraz [tutaj].

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl