fot. pixabay.com

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Dzisiaj przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Jego celem jest upowszechnienie wiedzy na temat tej choroby. Pandemia koronawirusa powoduje, że coraz więcej osób zmaga się z depresją. Wpływa na to izolacja w domach, zdalna nauka i praca, a także lęk przed chorobą bliskich.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja w rankingu najpoważniejszych problemów zdrowotnych zajmuje czwarte miejsce na świecie. Dotyka ludzi bez względu na wiek. Jedynie od 20 do 50 proc. chorych szuka pomocy specjalisty.

Edyta Rząsa, pedagog, trener, terapeuta dorosłych i małżeństw z Centrum Formacji Rodziny im. Jana Pawła II w Lubinie, zwraca uwagę, że nieleczona depresja może prowadzić nawet do tragedii.

– Depresja wpływa na wiele obszarów naszego życia. Ingeruje na obszar społeczny, z którego nas wycofuje, podobnie jak z pracy i codziennych obowiązków. Wpływa ona także na nasze samopoczucie fizjologiczne, biologiczne i psychiatryczne. Długofalowe skutki nieleczonej depresji mogą prowadzić do samobójstwa lub samookaleczeń – mówi Edyta Rząsa.

Centrum Formacji Rodziny im. Jana Pawła II organizuje Tydzień Walki z Depresją. W ramach wydarzenia każdego dnia podejmowane są inne tematy dotyczące choroby m.in. o depresji wśród dzieci i mężczyzn oraz o załamaniach po utracie bliskiej osoby.

Więcej szczegółów można znaleźć w mediach społecznościowych Centrum Formacji Rodziny im. Jana Pawła II.

 

RIRM

drukuj