fot. Tomasz Strąg

Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

Po raz czwarty obchodzimy dziś Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Święto zostało ustanowione z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy. Przypada w rocznicę zamordowania przez Niemców całej rodziny Ulmów, która ukrywała żydowskich sąsiadów. Mord ten miał miejsce 24 marca 1944 r.

Uroczystości upamiętniające polskich bohaterów, którzy ratowali Żydów, odbywają się w całym kraju m.in. w Toruniu. O godz. 12.00 w sanktuarium pw. NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II będzie sprawowana Msza święta w intencji tych rodaków ratujących Żydów z narażeniem życia. Eucharystii będzie przewodniczył ks. bp Wiesław Śmigiel, ordynariusz toruński.

Następnie zostaną odsłonięte kolejne tablice z nazwiskami osób, które ratowały swoim żydowskich sąsiadów. O. Andrzej Laskosz CSsR, kustosz toruńskiej świątyni, przypomniał, że przy sanktuarium znajdują się już dwa miejsca, które upamiętniają polskich bohaterów.

– Kaplica Pamięci polskich męczenników, do której ludzie przychodzą, aby się modlić, dotykać ścian, na których wypisane są imiona i nazwiska tych, którzy pomagali Żydom. Park Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba” bardzo piękne wpisuje się w to, że było wielu Polaków, o których coraz więcej ludzi zapomina, że oni narażali swoje życie w czasie II wojny światowej. Za podanie chleba czy wody drugiemu człowiekowi groziła kara śmierci, jednak Polacy zachowali się jak trzeba. Musimy o tym pamiętać, mimo że dzisiaj historia jest niszczona, a Polacy są ukazywani jako ci, którzy mordowali i pomagali Niemcom. To największy błąd i nieprawda – powiedział o. Andrzej Laskosz CSsR.

Transmisję toruńskich uroczystości można śledzić w Radiu Maryja i TV Trwam.

RIRM/TV Trwam News

drukuj