Narodowcy prawdopodobnie opuszczą klub Kukiz’15

Rada Polityczna Ruchu Narodowego rekomenduje posłom o poglądach narodowych prace nad stworzeniem własnego koła w Sejmie – poinformowali przedstawiciele Ruchu Narodowego na sobotniej konferencji w Sejmie po zebraniu władz ruchu.

Podczas spotkania mówiono o pojawiających się różnicach między narodowcami a ruchem Kukiz’15.

Temat nieporozumień między Ruchem Kukiz’15 a narodowcami (kilku z nich wchodzi w skład klubu Kuziz’15) jest pokłosiem opublikowanego w czwartek w internecie nagrania, na którym lider Kukiz’15 Paweł Kukiz w nieparlamentarnych słowach mówi o działaczu Ruchu Narodowego Arturze Zawiszy. W piątek rzecznik Kukiz’15 Jakub Kulesza komentował, że spekulacje o odejściu posłów o poglądach narodowych z klubu Kukiz’15 są „absurdalne”.

Władze Ruchu Narodowego podczas sobotniego spotkania zajmowały się m.in. tematem pojawiających się różnic między narodowcami a ruchem Kukiz’15.

Szef RN Robert Winnicki podkreślał w piątek, że deklaracja wiceszefa klubu Kukiz’15 Marka Jakubiaka, iż cały klub „jest za utrzymaniem obecnej ustawy aborcyjnej” jest wbrew ustaleniom zawartym przed wyborami parlamentarnymi. Zgodnie z nimi – tłumaczył Winnicki – w sprawach światopoglądowych klub, jako całość miał nie zabierać stanowiska, a posłowie mieli mieć wolność wypowiedzi. „To jest kompromis, na który my się zdecydowaliśmy, zawierając tę koalicję” – oświadczył. Według Winnickiego działacze Ruchu Narodowego nie godzili się być w klubie, który wypowiada się przeciwko tematom ważnym z punktu widzenia „idei narodowo-katolickiej”.

PAP/RIRM

drukuj