fot. pixabay.com

Naczelna Rada Lekarska zaapelowała do rządu o podniesienie akcyzy na papierosy

Naczelna Rada Lekarska ponowiła apel do rządu o podniesienie stawki akcyzy na tradycyjne papierosy. Konsultacje nowelizacji przepisów w tej sprawie potrwają do piątku. Ministerstwo Finansów planuje podwyższenie akcyzy na alkohol o 10 proc. w przyszłym roku. Z kolei w latach 2023-2027 stawka kwotowa daniny na papierosy będzie wzrastać o 10 proc. rocznie.

Samorząd lekarski wyraził obawę, że agresywne działania koncernów tytoniowych mogą doprowadzić do pozostawienia akcyzy na papierosy na niezmienionym poziomie.

Były prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, dr Maciej Hamankiewicz, wskazał, że podniesienie cen papierosów byłoby istotnym krokiem w walce z uzależnieniem.

– Palenie tytoniu zabija chyba taką samą liczbę naszych obywateli jak COVID-19. Jest to straszna sytuacja, w której aż tylu ludzi pali. Doświadczenia z innych krajów wskazują na to, że podniesienie ceny papierosów sprzyja rezygnacji z nałogu. Inną rzeczą jest to, że palacze tytoniu znacznie częściej chorują na ciężkie choroby, a koszty ich leczenia ponosimy wszyscy. Podniesienie akcyzy wpłynęłoby na to, aby zgromadzić środki finansowe, które pozwolą na późniejszą opiekę nad chorymi, którzy umierają w strasznych męczarniach. Decyzja Naczelnej Rady Lekarskiej jest absolutnie słuszna – powiedział dr Maciej Hamankiewicz.

Ostatnia istotna podwyżka podatku akcyzowego o 40 proc. miała miejsce w 2009 roku i pozwoliła zasilić budżet państwa o 2,6 mld zł.

Naczelna Rada Lekarska zaapelowała także o podjęcie działań zmierzających do ograniczenia palenia tytoniu, zwłaszcza wśród młodzieży. Nałóg ten rocznie zabija około 80 tysięcy osób w Polsce.

RIRM

drukuj