Na wielkanocnym stole

Na polskim stole wielkanocnym znajdziemy potrawy bardziej eleganckie i inne od tych spożywanych na co dzień. Królują jajka i chrzan przyrządzane na różne sposoby, wędliny z szynką na czele i pasztety. Ze słodkości nie brak bab wielkanocnych, pięknie lukrowanych, bogato zdobionych mazurków, serników i paschy. Spośród bogactwa przepisów sięgamy dziś do kuchni regionalnej, która z jednej strony ocaliła wiele starych receptur, z drugiej – ciągle poszukuje nowych rozwiązań kulinarnych. Poznajmy więc przepisy Śląska Cieszyńskiego oraz ziem: podkrakowskiej, lubaczowskiej, limanowskiej i lubelskiej.


Kuchnia limanowska


Święconka (Bałażówka)

Składniki:

1,5 l wody, 1,5 l serwatki, 20 dag kiełbasy, 10 dag szynki, 20 dag białego sera, ząbek czosnku, korzeń chrzanu, 5 jajek na twardo, 2 łyżki śmietany, sól, pieprz

Wykonanie:

Wodę pomieszać z serwatką i zagotować. Wrzucić kiełbasę i szynkę pokrojone w kostkę oraz rozkruszony ser. Gotować razem ok. 3 minut. Podprawić roztartym czosnkiem, solą, pieprzem, zabielić i dodać chrzan utarty lub oskrobany nożem. Podawać z pokrojonymi na ćwiartki jajkami ugotowanymi na twardo.


Święconka (Gruszowiec)

Kawałki wędlin ze święcenia, jajka i chleb pokroić w kostkę, dodać tarty chrzan, sól i pieprz do smaku. Zalać zsiadłym mlekiem i podawać na zimno.


Bigos świąteczny (Łososina Górna)

Składniki:

3 kg kapusty kiszonej, 0,5 kg kapusty słodkiej, 1 kg mięsa wieprzowego, 0,5 kg kiełbasy, 0,5 kg boczku wędzonego, 10 dag tłuszczu, 2 cebule, 0,5 l rosołu, 3 łyżki koncentratu pomidorowego, liść laurowy, ziele angielskie, sól, pieprz

Wykonanie:

Kapustę kiszoną opłukać i odcisnąć. Gotować w niedużej ilości rosołu na małym ogniu. Kapustę słodką poszatkować i dodać do gotowania, gdy kapusta kiszona zmięknie. Stopić na patelni tłuszcz i dodać do niego pokrajaną w talarki cebulę, lekko poddusić. Dodać pokrajane w kostkę kiełbasę i boczek, podsmażyć i dodać do ugotowanej kapusty. Mięso pokroić w kostkę i włożyć do bigosu. Razem gotować jeszcze godzinę na małym ogniu. Na koniec podprawić koncentratem pomidorowym i przyprawami.


Wielkanocny chrzan (Młynne)

Składniki:

2 l maślanki, 15 dag surowego chrzanu, wędzone wędliny, gotowane mięso, jajka, sól, pieprz

Wykonanie:

Na trzy dni przed Wielkanocą maślankę własnego wyrobu wlać do kamiennego garnka. Chrzan obrać, utrzeć i wymieszać z maślanką. Garnek przykryć lnianą ścierką i odstawić na trzy dni. Tuż przed podaniem pokroić wędliny, mięso i jajka w grubą kostkę. Doprawić solą i pieprzem. Nie gotować. Podawać na wielkanocny obiad.


Mazurek stefanek (Bałażówka)

Składniki:

Ciasto: 40 dag mąki, 8 jajek, 40 dag masła, 40 dag cukru, 1 proszek do pieczenia, 1 cukier waniliowy, 3 łyżki kakao

Masa migdałowa: 3 żółtka, 2 kostki masła, 2 szklanki cukru, olejek migdałowy, łyżka spirytusu

Wykonanie:

Masło utrzeć z cukrem do białości i ucierając, nadal dodawać po jednym jajku. Pod koniec wsypać mąkę rozmieszaną z proszkiem do pieczenia i lekko wymieszać. Ciasto podzielić na dwie równe części, do jednej dodać kakao. Przygotować po dwa placki jasne i po dwa kakaowe. Upiec na blachach jednakowej wielkości wyłożonych papierem do pieczenia. Ostrożnie zdjąć z blach, by się nie pokruszyło. Ostudzić.

Przygotować masę. Do większego garnka wlać trochę wody i zagotować. Do mniejszego wsypać cukier i wbić żółtka. Wstawić do większego garnka z wrzątkiem. Całość ustawić na bardzo małym ogniu i ubijać do zgęstnienia masy. (Ubijana masa jajeczna ma być bardzo gorąca, ale trzeba uważać, by jej nie przegrzać, gdyż wtedy się zetnie. Jeżeli zaczyna przywierać i ścinać się na brzegach garnka, należy natychmiast zdjąć garnek z ognia. Podczas ubijania masa zwiększa objętość nawet czterokrotnie, więc muszą być odpowiednio duże garnki.) Po ubiciu masę ostudzić. Rozetrzeć masło na pianę i nadal ucierając, dodawać po łyżce wystudzoną masę jajeczną, przy końcu dodać olejek migdałowy i łyżkę spirytusu. Masę można przyrządzić, dodając różne aromaty, kakao, kokos itp.

Przekładać placki masą, biorąc na przemian ciasto jasne i ciemne, tak by na wierzchu był placek jasny. Dekorować polewą czekoladową.


Baby drożdżowe (Sechna)

Składniki:

1 kg mąki, 1 szklanka mleka, 4 jajka, 2 dag drożdży, 20 dag masła, 20 dag cukru, 10 dag rodzynek, szczypta soli

Wykonanie:

Drożdże rozpuścić w mleku. Masło utrzeć z cukrem i jajkami. Do utartej masy dodać mąkę, wlać drożdże z mlekiem, dokładnie wymieszać, dodać rodzynki i lekko wyrobić. Formy w kształcie baby natrzeć tłuszczem i przełożyć do nich ciasto. Piec godzinę w nagrzanym piecu. Po upieczeniu można polukrować lub posypać cukrem pudrem.

(Wszystkie przepisy pochodzą z książki „Regionalna kuchnia Lachów i Górali. Z przepisów Kół Gospodyń Wiejskich powiatu limanowskiego”, wydanej przez Starostwo Powiatowe w Limanowej. Wybór, redakcja i opis Anna Witalis Zdrzenicka.)


Kuchnia ziemi lubaczowskiej


Chrzan wielkanocny

Składniki:

1 szklanka ubitego startego chrzanu, 0,5 l śmietany, 5 łyżek octu, 5 łyżek cukru, 5 całych jaj

Wykonanie:

Śmietanę, jaja, cukier i ocet gotować na wolnym ogniu, ciągle mieszając, aż powstanie puszysta masa, następnie dodać chrzan i dokładnie wymieszać.

Beata Ługowska, Horyniec Zdrój


Babka ziemniaczana zapiekana „Bubały”

Składniki:

2 kg ziemniaków, 2 cebule, 2 jajka, 3 łyżki mąki pszennej, sól, pieprz

Wykonanie:

Ziemniaki zetrzeć na tarce (jak na placki ziemniaczane) razem z cebulą. Do utartej masy dodać jajka, mąkę, przyprawy. Wszystko razem wymieszać, przełożyć do foremki keksowej. Na wierzch można dać pokrojoną w kostkę słoninę lub boczek. Piec 1 godzinę. Można podawać ze śmietaną lub czerwonym barszczem.

Anna Grabowicz, Nowe Brusno,

gm. Horyniec Zdrój


Serek do barszczu wielkanocnego

Składniki:

50 dag twarogu tłustego, 4-5 żółtek, pół łyżeczki soli

Wykonanie:

Serek z żółtkami i solą wymieszać na gładką masę. Uformować na kształt płaskiego krążka. Na talerzyku położyć gazę, a na niej uformowany serek. Po 2 dniach, gdy serek wyschnie z wierzchu, odwrócić na drugą stronę do ponownego wyschnięcia. Czynność powtarzać. Najlepiej zrobić go tydzień przed świętami. Wysuszony serek kroić do barszczu wielkanocnego.


Anna Grabowicz, Nowe Brusno

gm. Horyniec Zdrój


Kuchnia podkrakowska


Święconka na serwatce

Składniki:

1 litr serwatki, 5-6 jajek na twardo, po kawałku szynki, kiełbasy i boczku, łyżka mąki, łyżka masła, łyżeczka chrzanu, sól, pieprz

Wykonanie:

Jajka pokroić na połówki, a wędlinę w kostkę. Zagotować serwatkę, zrobić zasmażkę z mąki i masła, połączyć z serwatką, przyprawić. Dodać chrzan, wędlinę i jajka, wymieszać. Podawać z chlebem. Zbyt kwaśną serwatkę rozcieńczyć wodą.


Zofia Gawlik, Kokotów


Zupa wielkanocna

Składniki:

20 dag mięsa wieprzowego bez kości, 20 dag białej kiełbasy, 20 dag dobrze odciśniętego białego sera, mała porcja włoszczyzny, ok. 1,5 l wody, 2 ząbki czosnku, 1/4 szklanki śmietany, sól, pieprz

Wykonanie:

Ser rozdrobnić, zalać zimną wodą, dodać wieprzowinę i kiełbasę oraz włoszczyznę, ugotować. Miękkie mięso i kiełbasę wyjąć i pokroić w kostkę, dodać z powrotem do wywaru i zagotować. Dodać zmiażdżony czosnek, przyprawić do smaku, zaprawić śmietaną i jeszcze raz zagotować. Podawać z jajkami ugotowanymi na twardo.


Zofia Machnik, Sygneczów


Zupa świąteczna z drobiu

Składniki:

0,5 kg kurczaka, marchew, pietruszka, 1/4 selera, 1/4 pora, 2 l wody, sól, pieprz, łyżka chrzanu ostrego

Wykonanie:

Kurczaka ugotować z jarzynami, następnie wyjąć z wywaru, obrać z kości i pokrajać w długie paseczki. Warzywa posiekać w plasterki. Mięso i warzywa włożyć z powrotem do wywaru, pogotować chwilę, pod koniec gotowania dodać chrzan.

Zofia Machnik, Sygneczów


Kaczka faszerowana

Składniki:

1 sprawiona kaczka, 1,5 kg mięsa mielonego, 20 dag masła, 2 jajka, pęczek dymki, 5 szalotek, 0,5 l rosołu, suszone morele i śliwki, sól, sherry, pieprz, zielona sałata do dekoracji

Wykonanie:

Kaczkę umyć, natrzeć solą i pieprzem. Morele i śliwki namoczyć w sherry, kilka odłożyć do dekoracji. Posiekaną dymkę wymieszać z mięsem i jajkami, przyprawić do smaku. Nafaszerować kaczkę jednolitą masą ze śliwkami i morelami. Nadzianą piec ok. 3 godzin w dobrze nagrzanym piekarniku. W trakcie pieczenia polewać masłem.

Małgorzata Krasoń, Brzegi


Faworki z indyka

Składniki:

1 kg filetów z indyka, sól czosnkowa, imbir, panierka (2 jajka, bułka tarta), olej do smażenia

Sałatka: pół paczki makaronu świderki, 2 małe jogurty naturalne, mały serek toska, 3 ząbki czosnku, 3 zielone ogórki, sól i pieprz do smaku

Wykonanie:

Mięso posypać solą czosnkową i imbirem, odstawić na godzinę. Pokroić w dość cienkie plastry, formować faworki, panierować i smażyć.

Ugotować makaron, przelać zimną wodą, ostudzić. Ogórek umyć, obrać i pokroić w drobną kostkę, czosnek rozgnieść. Połączyć wszystkie składniki sałatki, wymieszać i przyprawić do smaku.


Monika Szewczyk, Węgrzce Wielkie


Krokiety drobiowe

Składniki:

2 podwójne filety z kurczaka, 3 jajka, 3 cebule (mogą być 2 białe i 1 czerwona), łyżka mąki pszennej, 2 łyżki mąki ziemniaczanej, 10 dag sera żółtego, przyprawa do kurczaka, sól, pieprz, olej do smażenia

Wykonanie:

Mięso i cebule pokrajać w kostkę, dodać sól, pieprz i przyprawę oraz surowe żółtka, wymieszać i zostawić na 10 minut. Z białek ubić sztywną pianę, dodać mąkę ziemniaczaną i pszenną i chwilę dalej ubijać. Połączyć z mięsem i dobrze wymieszać. Kłaść łyżką na rozgrzany tłuszcz, formując kotleciki.

Zofia Machnik, Sygneczów


Ciasto drożdżowe z kruszonką

Składniki:

Ciasto: 50 dag mąki, 5 dag drożdży, 1 szklanka mleka, 2 jajka, 10 dag cukru, 10 dag masła, sól, tłuszcz do wysmarowania formy

Kruszonka: 5 dag mąki, 5 dag cukru pudru, 5 dag masła

Wykonanie:

Przesiać mąkę na stolnicę, dodać mleko. W misce rozetrzeć drożdże ze szczyptą cukru, dodać połowę mleka i 1/5 część mąki. Sporządzić rozczyn, postawić do wyrośnięcia. Jajka umyć, oddzielić białka od żółtek. Część białek zostawić do posmarowania wierzchu ciasta.

Żółtka utrzeć z cukrem, tłuszcz stopić. Do wyrośniętego rozczynu wlać utarte żółtka, dodać szczyptę soli i resztę mąki i mleka. Zarobić ciasto. Wyrabiać ciasto do momentu, aż na powierzchni pojawią się pęcherzyki, a ciasto będzie jednolite, lśniące i odchodzi od ręki. Wlać ciepły tłuszcz, wyrobić i pozostawić do wyrośnięcia.

Blachę posmarować tłuszczem, sporządzić kruszonkę: mąkę i cukier puder wsypać na talerz i zalać stopionym tłuszczem, posiekać nożem, aby powstały niewielkie grudki zlepione tłuszczem.

Wyrośnięte ciasto wyłożyć na stolnicę, rozwałkować w prostokąt, przenieść na wałku na blachę i pozostawić do wyrośnięcia. Gdy placek zwiększy dwukrotnie objętość, posmarować powierzchnię białkiem, posypać równomiernie kruszonką i piec ok. 40 minut.


Paulina Perz, Chorągwica


Placek orzechowy

Składniki:

Ciasto: 38 dag mąki (2,5 szklanki), 38 dag margaryny, 6 dag drożdży, łyżka cukru, 4 łyżki mleka, 6 żółtek, 1 cukier waniliowy

Masa: 20 dag cukru, 6 białek, 25 dag mielonych orzechów

Wykonanie:

Wyrobić ciasto i podzielić na dwie części. Białka z cukrem ubić na sztywną pianę, pod koniec ubijania dodać orzechy, delikatnie wymieszać. Na dnie blachy położyć jedną część, nałożyć masę i przykryć resztą ciasta. Pozostawić do wyrośnięcia na 1 godzinę. Piec w temp. 180 st. C.

Magdalena Barnaś, Chorągwica


Cwibak

Składniki:

6 jaj, ile zaważą całe jajka – tyle cukru i tyle mąki (z tej ilości odjąć 2 łyżki mąki), 2 łyżki mąki ziemniaczanej, łyżeczka proszku do pieczenia, cukier waniliowy, skórka cytrynowa, skórka pomarańczowa, bakalie, zimna woda (tyle łyżek, ile jaj), cukier puder do posypania

Wykonanie:

Białka oddzielić od żółtek. Do żółtek dodać 2 łyżki zimnej wody i ucierać, dodać cukier waniliowy. Do białek wlać 3 łyżki wody. Garść cukru zostawić do piany. Mąkę przesiać z proszkiem. Ubić sztywną pianę, na koniec dodać żółtka i delikatnie wymieszać drewnianą łyżką, dodać skórki i bakalie, delikatnie wymieszać. Przełożyć do wysmarowanej tłuszczem blachy, wyrównać wierzch. Piec ok. 50 minut w średnio nagrzanym piekarniku, co 20 minut obracać blachę z ciastem. Upieczony cwibak wyłożyć na deseczkę i posypać cukrem pudrem.


Barbara Kot, Śledziejowice

Śląsk Cieszyński


Królik po śląsku

Składniki:

królik, 4 duże ziemniaki, 2 duże cebule, 25 dag słoniny, oliwa, rosół z kostki, sól, pieprz ziołowy, tymianek

Wykonanie:

Królika oczyścić z błon i podzielić na mniejsze części, natrzeć tymiankiem, pieprzem ziołowym i zostawić na kilka godzin. Ziemniaki obrać i pokrajać w plasterki, cebule obrać i pokrajać w piórka. Słoninę pokrajać na cienkie plasterki. Naczynie żaroodporne wyłożyć słoniną, na to dać ziemniaki, cebule i część mięsa. Układać na przemian warstwami, posypywać solą, pieprzem i ziołami. Jako ostatnią warstwę ułożyć ziemniaki, posolić je i skropić oliwą. Przykryć pokrywką i dusić w piekarniku ok. 75 min, co jakiś czas podlewając rosołem. Potrawę podawać w naczyniu, w którym się dusiła.


Antonina Wawrzyczek, Łączka


Kluski śląskie

Składniki:

1 kg ziemniaków, jajko, żółtko, mąka ziemniaczana, łyżeczka soli

Wykonanie:

Ugotowane ziemniaki ostudzić i zemleć w maszynce do mięsa. Przełożyć do miski, ugnieść i wyrównać powierzchnię, podzielić na 4 części. Jedną część ziemniaków wyjąć z miski, na to miejsce wsypać tyle mąki ziemniaczanej, by wypełnić powstałą lukę (można w tym dodać 2-3 łyżki mąki pszennej). Zagnieść ciasto, dodając wyjęte ziemniaki, jajko i żółtko. Formować okrągłe kluski i wrzucać je na wrzącą, osoloną wodę. Gdy wypłyną, pozostawić jeszcze na chwilę w wodzie na bardzo słabym ogniu.

Antonina Wawrzyczek, Łączka


Kiełbasa cieszyńska

Składniki:

2 kg wieprzowiny z łopatki lub karkówki, 1 kg polędwicy baraniej, 20 dag słoniny, 7 dag soli, 4 dag saletry, płaska łyżeczka pieprzu, parę ziaren ziela angielskiego i jałowca, pół łyżeczki kolendry, szczypta majeranku, 2 roztarte ząbki czosnku

Wykonanie:

Wieprzowinę pokrajać w kostkę ok. 2-centymetrową, polędwicę nieco drobniej, a słoninę w bardzo drobną kosteczkę. Mięsa i słoninę dobrze wymieszać, dodać przyprawy i jeszcze raz wymieszać. Odstawić na 24 godz., po czym napełnić jelita i wędzić.

Antonina Wawrzyczek, Łączka


Śledzie po śląsku

Składniki:

50 dag śledzi, 2 jajka, 15 dag wędzonego boczku lub kiełbasy, 1 duża cebula, 1 szklanka śmietany, 1 łyżka stołowa zielonej pietruszki

Wykonanie:

Śledzie wymoczyć, odfiletować i przepuścić przez maszynkę z ugotowanymi na twardo jajkami, boczkiem i cebulą. Dodać śmietanę i zieloną pietruszkę. Wszystko razem wymieszać.

Antonina Wawrzyczek, Łączka


Kapuściochy

Składniki:

50 dag mąki, 2 łyżki cukru, 0,5 dag soli, 2 jajka, ok. 0,5 l mleka, 3 dag drożdży, główka kapusty włoskiej

Wykonanie:

Zarobić rozczyn: drożdże wymieszać z ok. 1/4 szklanki mleka z dodatkiem cukru i zostawić do wyrośnięcia. Następnie zarobić bardzo luźne ciasto drożdżowe, pozostawić, by wyrosło. Kapustę obrać z liści, oczyścić je i umyć, odsączyć. Posmarować liście lekko olejem, na każdy nakładać łyżką ciasto, formując placki. Piec w piekarniku o temp. 180 st. C na rumiany kolor. Upieczone placki zdjąć z liści, gorące smarować śmietaną lub roztopionym masłem, posypać cukrem pudrem i cynamonem.

Irena Bączek, Łączka


Kotlety z kiszoną kapustą

Składniki:

Plastry schabu (tyle, na ile osób), kiszona kapusta, pieczarki, cebula, kawałek boczku, ser żółty w plasterkach, pomidor lub czerwona papryka

Wykonanie:

Schab ubić tłuczkiem, posolić i posmarować pastą gulaszową. Kapustę odcisnąć i drobno pokroić. Pieczarki i cebulę posiekać i podsmażyć. Kotlet położyć na kawałku folii aluminiowej i układać: plaster boczku, kapustę, pieczarki z cebulą, plaster sera żółtego, plaster pomidora lub papryki. Zawinąć w folię i piec w piekarniku ok. 40 minut.


Irena Bączek, Łączka


Pascha

Składniki:

1 kg niekwaśnego, tłustego, dobrze odciśniętego białego sera, 5 żółtek, 20 dag masła, szklanka słodkiej śmietany, 30 dag cukru pudru, cukier waniliowy, 10 dag rodzynek, 10 dag migdałów

Wykonanie:

Ser zemleć w maszynce. Żółtka utrzeć z cukrem, dodać śmietankę i ogrzać na małym ogniu, ciągle mieszając – prawie do zagotowania (ale nie można zagotować!). Odstawić z ognia, dodać masło, wymieszać, dodawać porcjami zmielony ser, ciągle mieszając. Wsypać sparzone i posiekane migdały oraz wymoczone i dobrze wypłukane rodzynki oraz cukier waniliowy. Wszystko dokładnie wymieszać. Durszlak wyścielić serwetką lnianą, na to wyłożyć masę serową. Przykryć deseczką lub talerzykiem i obciążyć, by wyciekła serwatka. Pozostawić na 12 godzin. Następnie przełożyć na talerz i przechowywać w chłodnym miejscu. Na serwetce przed wyłożeniem masy serowej można ozdobnie ułożyć kilka połówek orzechów, migdałów, skórki pomarańczowej smażonej lub inne bakalie, aby pascha była ładnie udekorowana.

Antonina Wawrzyczek, Łączka


Sernik z brzoskwiniami

Składniki:

Ciasto: 3 szklanki mąki tortowej, 20 dag masła, 4 żółtka, łyżeczka proszku do pieczenia, cukier waniliowy, 2 łyżki śmietany, 3 garście cukru kryształu (do smaku)

Ser: 1 kg sera białego półtłustego, 20 dag masła, cukier waniliowy, 7 żółtek, 15 dag cukru kryształu, 4 łyżki mąki ziemniaczanej, piana z 6 białek

oraz: brzoskwinie z puszki, piana z 5 białek, 1/3 szklanki cukru, 1 kisiel cytrynowy

Wykonanie:

Zarobić ciasto i 1/3 odłożyć do lodówki. Masło, żółtka i wanilię utrzeć, dodając po trochu ser i cukier. Na koniec dodać pianę z 6 białek, delikatnie wymieszać. Ciasto wyłożyć na blachę, na to masę serową, następnie poukładać brzoskwinie pokrajane w plasterki, na nie pianę z 5 białek ubitą z 1/3 szklanki cukru i kisielem cytrynowym. Na wierzch zetrzeć na tarce o grubych oczkach ciasto z lodówki. Piec w letnim piekarniku o temp. 120 st. C przez ok. 2 godziny. Ciasto wkładać do nienagrzanego piekarnika.

Antonina Wawrzyczek, Łączka


Sernik wielkanocny – serduszko

Składniki:

1 kg białego sera, 5 jajek, łyżka mąki ziemniaczanej, 3/4 szklanki cukru pudru, łyżka cukru kryształu, rodzynki, 10 dag masła, 2 paczki serduszek w czekoladzie nadziewanych marmoladą

Wykonanie:

Ser zemleć, żółtka utrzeć z cukrem. Dodać do sera: utarte żółtka, letnie roztopione masło, trochę rodzynek. Ubić pianę z cukrem kryształem i połączyć z masą serową. Jeśli ser jest zbyt mokry, dodać 2 łyżki wiórków kokosowych. Na wyłożoną papierem do pieczenia blachę nałożyć połowę masy serowej, ułożyć serduszka i przykryć resztą masy serowej. Wyrównać wierzch i piec w temp. 180 st. C. Wystudzony sernik wyjąć z formy na drugi dzień i udekorować.

Irena Bączek, Łączka


Strudel

Składniki:

25 dag mąki, łyżka masła, 2 jajka, 0,5 szklanki letniej wody, 4 kg jabłek, 20 dag masła, cukier, cynamon, posiekane orzechy, rodzynki, skórka pomarańczowa, pokrajane suszone śliwki

Wykonanie:

Z mąki, masła, 1 jajka i wody zarobić ciasto jak na makaron. Jabłka obrać i zetrzeć na tarce o grubych oczkach, lekko odcisnąć i podzielić na dwie części. Kostkę masła roztopić. Ciasto podzielić na dwie równe części, każdą z nich ułożyć na ściereczce lekko posypanej mąką i rozciągać tak długo, aż będzie przypominało placek taki jak na makaron domowy. Ciasto posmarować masłem, nałożyć jabłka, posypać cukrem i cynamonem oraz bakaliami. Następnie za pomocą ściereczki, na której ciasto było wyciągane, zwijać je jak makowiec. Dwie formy cwibakowe wyłożyć papierem do pieczenia, ułożyć zwinięte ciasta, posmarować roztrzepanym jajkiem i piec 1,5 godz. w temp. 160 st. C. Wystudzone posypać cukrem pudrem.

Irena Bączek, Łączka


Wielkanoc po lubelsku


Biała kiełbasa parzona

Składniki:

biała kiełbasa, liść laurowy, ziele angielskie, ziarna pieprzu, smalec, cebula, woda

Wykonanie:

Do wody dać liść laurowy, pieprz, ziele angielskie, nieco smalcu i cebulę w talarkach, doprowadzić do wrzenia i włożyć białą kiełbasę. Gotować około 30 minut. Wodę po kiełbasie można użyć jako „smak” na zupę.


Szołdra, czyli szynka wielkanocna po staropolsku

Szołdra to aromatyczna szynka wędzona w dymie z olchowego lub bukowego drewna z dodatkiem jałowca. Szynkę zaczynamy przygotowywać na 2-3 tygodnie przed świętami, ponieważ tyle czasu potrzebujemy na peklowanie.

Składniki:

surowa szynka wycięta razem z kością, garść soli i odrobina cukru, główka czosnku

Zalewa: 1 litr wody na 1 kg szynki, po 1 płaskiej łyżeczce soli na 1 litr wody, po 10-12 ziaren pieprzu i ziela angielskiego, 6-8 listków laurowych, garść ziaren z jałowca (do wędzenia)

Wykonanie:

Z szynki usunąć nadmiar skóry i zbędny tłuszcz. Natrzeć czosnkiem roztartym z solą i cukrem, pozostawić w chłodnym miejscu na 24 godziny. Przygotować zalewę: wodę zagotować z przyprawami, ostudzić. Ułożyć szynkę w dużym kamiennym lub emaliowanym garnku i wlać zalewę (powinna pokryć mięso), szczelnie przykryć i peklować w chłodnym miejscu przez 2 tygodnie, co kilka dni obracając mięso.

Po tym czasie wyjąć szynkę z zalewy, usunąć przyprawy, osuszyć w ściereczce i powoli wędzić w dymie (tzw. zimnym, bez widocznego w palenisku ognia), najlepiej z olchowego lub bukowego drewna, z dodatkiem jałowca w ziarnach. Uwędzoną szynkę włożyć do kociołka, zalać wrzątkiem (powinien pokryć mięso) i podgrzewać na małym ogniu, nie dopuszczając do wrzenia, przez kilka godzin (1 godz. parzenia na 1 kg szynki). Ostudzić szynkę w wodzie, w której się gotowała.


Sos polski do mięs wielkanocnych

Składniki:

3-4 jajka ugotowane na twardo, sok z 1-2 cytryn, szklanka lekko kwaśnej śmietany (1/4 można zastąpić majonezem), 2-3 pęczki szczypiorku, natka z pietruszki, cebula, 1/2 łyżki świeżo utartego chrzanu, łyżeczka cukru pudru, szczypta soli

Wykonanie:

Żółtka utrzeć z sokiem z cytryny na jednolitą masę, rozprowadzić śmietaną, dodać drobniutko pokrojoną cebulę i zieleninę, doprawić solą, dodać cukier puder. Na końcu wsypać posiekane drobno białka jaj. Schłodzić. Podawać do mięs zimnych i wędlin, szynki, kiełbas, jaj na twardo, ryb w galarecie, pasztetów.


Jajka z pieczarkami

Składniki:

4 jajka na twardo, 10 pieczarek, pół cebuli, 2 łyżki posiekanej natki, 2 łyżki majonezu, 1 łyżka oleju, sól, pieprz, tymianek

Wykonanie:

Pieczarki i cebulę obrać i posiekać. Na rozgrzany na patelni olej włożyć pieczarki, oprószyć szczyptą tymianku i przesmażyć. Dodać cebulę, a gdy się zeszkli, ostudzić. Jajka obrać, przekroić wzdłuż na pół, wyjąć żółtko. Pieczarki i cebulę zmiksować z żółtkami, dodać majonez i natkę, wymieszać i przyprawić do smaku. Pastą napełniać połówki jajek.


Żur wielkanocny na wędzonce

Składniki:

0,5 kg wędzonego boczku, włoszczyzna, 0,5 l gotowego zakwasu na żur, szklanka śmietany, cebula, listek laurowy, majeranek, 1-2 łyżeczki Vegety

Wykonanie:

Obrać i umyć włoszczyznę, jedną marchew utrzeć na tarce, resztę kroimy na kawałki. Obraną cebulę opalić nad płomieniem kuchenki. Boczek wędzony, włoszczyznę i cebulę zalać 1,5-2 l zimnej wody, dodać listek laurowy i Vegetę. Gotować ok. 1 godziny.

Wyjąć boczek i przecedzić wywar, wlać śmietanę, zakwas, dodać startą marchewkę. Wymieszać i zagotować całość, można doprawić majerankiem. Podawać z gotowanymi jajkami pokrojonymi w łódeczki i białą kiełbasą pokrojoną w grubsze kawałki.


Sernik puszysty

Składniki:

Ciasto: 0,5 kg maki, 20 dag masła, 3/4 szklanki cukru, 2 jajka,

Masa serowa: 1 kg białego sera, 1 litr mleka, 2 budynie waniliowe, 4 jajka, 1,5 szklanki cukru, rodzynki, skórka pomarańczowa, owoce kandyzowane

Wykonanie:

Z przesianej mąki, cukru, masła i jajek zagnieść ciasto i w woreczku foliowym włożyć na godzinę do lodówki. Ser zemleć w maszynce 2-3 razy. Wymieszać dokładnie z mlekiem, budyniami, żółtkami. Białka ubić na sztywną pianę i delikatnie wymieszać z resztą, dodać bakalie. Ciasto rozłożyć na prostokątnej blaszce i wylać na nie serową masę (ma być dość płynna). Piec 1-1,5 godz. w temp. 180 st. C. Wierzch można polukrować.


Sernik gotowany z polewą czekoladową

Składniki:

Masa serowa: 1 kg białego sera, 2 jajka, 20 dag masła, 2 szklanki cukru, 2 budynie waniliowe, 0,5 szklanki mleka, cukier waniliowy, rodzynki, skórka pomarańczowa, owoce kandyzowane

Ciasto: 0,5 kg mąki, 15 dag cukru, 15 dag masła, 1 proszek do pieczenia, jajko, żółtko, 4 łyżki śmietany

Polewa: 15 dag masła, 15 dag cukru pudru, 2 łyżki wody, 2 łyżki kakao

Wykonanie:

Zagnieść ciasto, podzielić na trzy części i włożyć na godzinę do lodówki. Każdą część ciasta upiec osobno w temp. 180°C na złoty kolor i odłożyć do przestygnięcia.

Ser dokładnie zemleć i w dużym garnku postawić na małym ogniu. Dodać kolejno: masło, cukier, cukier waniliowy i jaja. Budynie rozpuścić w mleku i wlać na gotującą się masę. Chwilę gotować, mieszając, by nie powstały grudki. Dodać bakalie i wylać połowę serowej masy na kruchy placek na dnie prostokątnej blaszki. Nakryć go drugim i wylać na wierzch resztę masy. Przykryć trzecim plackiem. Składniki na polewę w małym rondelku doprowadzić do wrzenia, ciągle mieszając. Zalać wierzch sernika gorącą polewą, schłodzić i wstawić na przynajmniej 1 godz. do lodówki, by stężało.


Drożdżowa babka puchowa

Składniki:

0,5 kg mąki, 2/3 kostki masła, szklanka mleka, 8 łyżek cukru, 7 dag drożdży, 5 żółtek, cukier waniliowy, szczypta soli, tłuszcz do formy

Wykonanie:

Połowę mąki zalać gorącym mlekiem i utrzeć na gładko, odstawić do wystygnięcia. Masło stopić i ostudzić. Drożdże utrzeć z łyżką wody, łyżeczką cukru i łyżeczką mąki. Rozczyn zostawić, by zaczął rosnąć. Masę mączną połączyć z rozczynem, dodać żółtka utarte z resztą cukru, pozostałą mąkę oraz sól, wyrobić. Na koniec dodać rozpuszczone masło i jeszcze wyrabiać, aż ciasto przestanie lepić się do ręki. Jeśli jest nadal zbyt rzadkie, dodać nieco mąki. Wyrobione ciasto przełożyć do foremek na babkę, tak by sięgało jedynie 1/3 wysokości, nakryć czystą ściereczką i zostawić w ciepłym miejscu, by podrosło. Babkę drożdżową piec do 1 godz. w temp. 180°C. Gotową polać lukrem.


Pascha wielkanocna

Składniki:

30 dag białego sera, 2 łyżki masła, 2/3 szklanki cukru pudru, 4 żółtka, cukier waniliowy, rodzynki, figi, daktyle, skórka z cytryny, cząstki pomarańczy, brzoskwinie z puszki

Wykonanie:

Ser połączyć z masłem i cukrem pudrem, dwukrotnie zemleć. Figi i daktyle umyć i posiekać drobno. Do sera dodać żółtka, cukier waniliowy i bakalie, całość dokładnie wymieszać. Naczynie wyścielić gazą i włożyć masę serową. Wyrównać powierzchnię i na 1 godz. wstawić do lodówki. Gotową, silnie schłodzoną paschę przełożyć na półmisek, zdjąć gazę. Udekorować cząstkami pomarańczy, osączonymi z zalewy i pokrojonymi brzoskwiniami oraz rodzynkami.

Przepisy zamieszczamy dzięki uprzejmości Klastra Restauratorów Lubelszczyzny: www.restauratorzylubelscy.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl