fot. pixabay.com

Na Węgrzech liczba ludności kraju spadła w 2021 r. najbardziej od czasów II wojny światowej

Węgry odnotowały w ubiegłym roku największy od czasów II wojny światowej spadek ludności – zmarło 155 tys. osób – wynika z danych opublikowanych dziś przez Centralny Urząd Statyczny (KSH).

W 2021 r. urodziło się na Węgrzech 93 tysiące dzieci, o 0,7 proc. więcej niż w 2020 roku. Dzietność wzrosła dzięki temu do 1,59 z 1,56 rok wcześniej.

Jednocześnie jednak zmarło 155 tys. osób, o prawie 10 proc. więcej niż w 2020 r. i o 20 proc. więcej niż przed pandemią koronawirusa.

Z danych KSH wynika też, że w zeszłym roku o 7,3 proc. – do 72 tys. – wzrosła liczba zawieranych małżeństw. Po raz ostatni tak wiele osób pobrało się w 1986 roku.

KSH podkreśla, że spadek liczby ludności zneutralizowała nieco międzynarodowa migracja i według szacunków pod koniec 2021 r. na Węgrzech żyło 9 mln 689 tysięcy osób wobec 9,73 mln rok wcześniej.

Liczba ludności na Węgrzech spada od wielu lat. Rząd stale poszerza program wsparcia dla rodzin. Wprowadzono np. rodzinną ulgę mieszkaniową – jednorazowe bezzwrotne wsparcie finansowe na zakup, budowę lub powiększenie domu czy mieszkania. Są do niego uprawnieni małżonkowie, partnerzy lub osoby samotnie wychowujące jedno lub więcej dzieci. Wysokość wsparcia zależy od liczby wychowywanych dzieci i wynosi od 600 tys. do 10 mln forintów (od 7,7 do 128 tys. zł).

Innym świadczeniem jest rodzinna ulga podatkowa, która obniża podstawę opodatkowania zależnie od liczby dzieci o 10-33 tys. forintów (127-420 zł) miesięcznie na dziecko. Oprócz tego państwo pomaga m.in. rodzinom mającym kredyty hipoteczne, przejmując część spłaty, począwszy od narodzin drugiego dziecka. Dożywotnio zwolniono też z podatku PIT matki z czwórką dzieci. To tylko niektóre z ułatwień dla rodzin.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl