Na Ukrainie nadal giną ludzie

W ciągu minionej doby zginęło trzech ukraińskich wojskowych. Szczyt Partnerstwa Wschodniego zakończył się bez przełomu. Kijów na razie nie może liczyć na zniesienie wiz. W Rydze Unia Europejska i Ukraina podpisały memorandum w sprawie warunków kolejnej pożyczki. Chodzi o prawie 2 miliardy euro.

Za naszą wschodnią granicą nie widać końca rozlewu krwi. Ukraina straciła 3 żołnierzy, 12 zostało rannych. Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Rydze przyniósł jedynie dyplomatyczne wypowiedzi bez konkretów.

– Jest jasne, że zawieszenie broni nie jest w pełni przestrzegane .Ciężka broń nie została całkowicie wycofana, dlatego musimy działać i nadal wywierać presję,  w szczególności na wschodzie Ukrainy i Rosji, tak, aby w pełni respektować porozumienie z Mińska – powiedział Francois Hollande.

Jak widać Unia dystansuje się od  Ukrainy.

Partnerstwo Wschodnie nie jest instrumentem rozszerzenia Unii Europejskiej, ale raczej instrumentem prowadzącym do zbliżenia z Unią – zaznaczyła Angela Merkel.

Profesor Włodzimierz Osadczy analizuje przyczyny dla których Bruksela nie jest nastawiona entuzjastycznie do integracji z Ukrainą.

– Jakie profity ma Europa na Ukrainie? Dalej korupcja, żadnych pomysłów na rozwój kraju, żadnej koncepcji, jaki posag ten wniesie do zjednoczonej Europy? Rolnictwo?  Unia ma problem ze swoim. Przemysł ciężki był zorientowany na Rosję, nikomu nie jest potrzebny, nikt nie ma pomysłu na ten kraj – podkreśla  prof. Włodzimierz Osadczy, dyrektor Centrum Ukrainicum KUL.

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział , że możliwe jest, iż od 2016 roku obywatele Gruzji i Ukrainy będą mogli wjechać do UE bez wiz. Daty tej jednak nie wpisano do deklaracji końcowej ze spotkania. W Rydze Unia Europejska i Ukraina podpisały memorandum w sprawie warunków programu pomocy makrofinansowej dla Ukrainy. Pożyczka ma opiewać na kwotę 1,8 mld euro. To trzeci taki program unijnej pomocy dla Ukrainy.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl