fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Na polach grunwaldzkich odbyły się uroczystości upamiętniające 610. rocznicę bitwy pod Grunwaldem

Na polach grunwaldzkich odbyły się w środę uroczystości upamiętniające 610. rocznicę bitwy pod Grunwaldem. W obchodach wzięli udział prezydenci Polski i Litwy oraz szefowie rządów obu państw.

Po wielu latach pole Grunwaldu stało się polem pojednania.

– Dziś, 610 lat po bitwie, stoimy tu razem jako obywatele pokojowej Europy i możemy podać sobie ręce w geście braterskiego powiązania – podkreślał wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego ks. Frank Bayard.

Bitwa pod Grunwaldem była jedną z największych bitew, a jednocześnie jednym z największych zwycięstw Polski i Litwy. Wydarzenia z 1410 roku są symbolem rozkwitu, rozwoju i braterstwa – zaznaczył prezydent Andrzej Duda.

– Ogromnie się cieszę, że nasi litewscy przyjaciele są dzisiaj z nami, żeby pokazać symboliczne więzy, ale przede wszystkim cieszę się z rozkwitającej polsko-litewskiej przyjaźni – akcentował prezydent.

Budowa państwowości i obrona własnej tożsamości, niezależności i wartości zawsze była i nadal jest naszą codzienną walką – mówił prezydent Litwy Gitanas Nauseda. Jak dodał, inwestycje w obronność to nie kaprys, a egzystencjalna konieczność.

– Dzisiejsza historia jest często narzędziem przestępczej, rewizjonistycznej polityki i manipulacji skierowanych zarówno przeciwko Polsce, jak i przeciwko Litwie. Jest to coś, z czym nigdy się nie zgodzimy i nie zaakceptujemy tego. Zbyt drogo to nas kosztowało. Jest to kolejny bój, który będziemy musieli wytrzymać razem z Polską, w obronie naszej historycznej prawdy – oznajmił Gitanas Nauseda.

O dobrych relacjach polsko-litewskich mówił także premier Mateusz Morawiecki. Łączy nas wspólnota interesów – wskazywał szef rządu.

– Wspólną i niemal jednakową strategię wobec naszych interesów w Unii Europejskiej oraz pełną wspólnotę w obszarze Sojuszu Północnoatlantyckiego – wymieniał premier.

To także inicjatywa Trójmorza, Via Carpatia, Via Baltica czy budowa interkonektorów gazowych. Te działania dają nadzieję na wspólną perspektywę w przyszłości. Zwieńczeniem środowych uroczystości było odsłonięcie i poświęcenie pomnika ufundowanego przez społeczeństwo litewskie w hołdzie walczącym za wspólne zwycięstwo w bitwie pod Grunwaldem.

TV Trwam News

drukuj