Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem

Na polach grunwaldzkich odbyła się dziś inscenizacja bitwy pod Grunwaldem. Co roku miejsce to zmienia się w wielką średniowieczną wioskę, a w rekonstrukcji bierze udział ok. 1,5 tys. osób. Inscenizacja odbywa się od 1998 r.

Jacek Szymański, jeden z organizatorów obchodów 605. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem podkreśla, że to wydarzenie co roku przyciąga wielu także zagranicznych miłośników średniowiecza.

– Inscenizacja to punkt kulminacyjny, natomiast my tutaj odtwarzamy życie średniowieczne w wielu aspektach, także dla podniebienia, dla duszy w wielkim zakresie. W obozie jest ok. 4 tys. ludzi. Na samo pole bitwy wychodzi ok. tysiąca. Jest bardzo duże zainteresowanie Niemców, Litwinów, Białorusinów, Ukraińców, Estończyków, ale również Finów, Francuzów. Największa kulminacja była w 2010 roku – wtedy chciało nas oglądać 160 tys. ludzi. W tej chwili taką normą jest 60 – 70 tys. – powiedział Jacek Szymański.   

Bitwa pod Grunwaldem rozegrała się 15 lipca 1410 roku. Była to jedna z największych średniowiecznych bitew europejskich. Zakończyła się ona całkowitym zwycięstwem wojska polskiego. Do dziś pozostaje jednym z największych sukcesów w historii Polaków.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl