Rekonstrukcja bitwy pod Grunwaldem

Na Polach Grunwaldzkich odbędzie się dziś inscenizacja bitwy z 15 lipca 1410 roku. W bitwie weźmie udział około 1300 rekonstruktorów. Członkowie bractw rycerskich odtwarzają pieszych i konnych rycerzy, łuczników i artylerzystów obu walczących stron.

Ich zmaganiom jak co roku będzie przyglądać się kilkadziesiąt tysięcy osób. Rekonstrukcja bitwy sprzed 606 lat wpisuje się w Dni Grunwaldu.

Jacek Szymański, organizator części historycznej „Dni Grunwaldu”, mówi, że inicjatywa ma na celu krzewienie historii.

To jedna z największych imprez rekonstrukcyjnych w Europie i na pewno największa pod względem tego, że ludzie przyjeżdżają tutaj sami za własne pieniądze, sami odczuwają potrzebę tego przybycia tutaj. I to jest wspaniałe. Musimy zrozumieć, że historia nigdy nie jest ani czarna, ani biała. Jest po prostu szara, a my staramy się odkryć wszystkie jej zalety i wszystkie niuanse. Sześć lat temu, kiedy mieliśmy okazję poznać wielkiego mistrza Zakonu, który przybył tutaj na te pola, powiedział on piękne słowa: ,, Sześćset lat temu spotkaliśmy się naprzeciwko siebie, natomiast pod Wiedniem staliśmy po tej samej stronie”. Właśnie w taki sposób chyba trzeba rozumieć historię – wskazuje Jacek Szymański.

Bitwa pod Grunwaldem to jedna z największych bitew w historii średniowiecznej. Miała ona miejsce w czasie trwania wielkiej wojny między siłami Zakonu Krzyżackiego pod dowództwem Ulricha von Jungingena, a połączonymi siłami polskimi i litewskimi, pod dowództwem króla Polski Władysława II Jagiełły i wielkiego księcia litewskiego Witolda. Bitwa zakończyła się zwycięstwem wojsk polsko- litewskich.

RIRM

drukuj