fot. pixabay.com

Na początku przyszłego roku przedstawiona zostanie całościowa strategia transformacji energetycznej Polski

Rekonstrukcja rządu zakłada połączenie dwóch ministerstw – środowiska i klimatu. Jednym z pierwszych zadań nowego resortu będzie transformacja energetyczna. Jej całościowa strategia zostanie przedstawiona na początku przyszłego roku.

Kluczowym elementem transformacji energetycznej będzie transformacja ciepłownictwa – zapowiedział minister klimatu Michał Kurtyka.

– Mamy ogromne wyzwanie technologiczne, dlatego że wiele instalacji w małych i średnich miejscowościach, to są instalacje z lat 70., one są po prostu przestarzałe. One mają coraz gorsze standardy, jeżeli chodzi o ochronę powietrza i coraz mniej efektywnie ekonomicznie funkcjonują – wskazał w Polskim Radiu minister Michał Kurtyka.

Stare kotły mają zastąpić nowe technologie.

– Kilkaset rozproszonych małych instalacji to nie jest tak bardzo problem miejsc pracy, to jest bardziej problem dostępu do środków. Stąd w zeszłym tygodniu w Sierpcu zainaugurowaliśmy program „Ciepłownictwo powiatowe” po to, żeby do Polski powiatowej, Polski samorządowej dotrzeć z konkretną propozycją finansowania – powiedział szef resortu klimatu.

Rząd przeznaczy na ten cel pół miliarda złotych. Całościowa strategia transformacji energetycznej zostanie przedstawiona na początku przyszłego roku. Tymczasem górnicy protestują przeciwko odchodzeniu od węgla.

– Rząd przyjął na kolanach politykę Europejskiego Zielonego Ładu, dla nas okropną politykę, gdyż Polska węglem stoi. Mówił o tym prezydent, premier. Walczymy przede wszystkim o miejsca pracy i o bezpieczeństwo energetyczne oparte na polskim węglu – zaznaczył Adam Olejnik, przewodniczący Związku Zawodowego „Odkrywka” w Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów.

Polska ma zaprzestać wydobycia surowca w 2049 roku.

 

TV Trwam News

drukuj