fot. pixabay

Na najnowszej liście z zakazem wywozu z kraju 1587 pozycji m.in. preparaty do dezynfekcji

Na obowiązującej od środy, wydanej przez ministra zdrowia, liście leków i wyrobów objętych zakazem wywozu z kraju znalazło się 1587 pozycji między innymi preparaty do dezynfekcji, leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, a także rękawice, termometry i czepki medyczne.

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski wyjaśnił na Twitterze, że aktualizacja listy antywywozowej nastąpiła po spotkaniach z branżą przemysłu farmaceutycznego i wyrobów medycznych. Poprzednia lista, na której znalazły się między innymi rękawice, strzykawki, termometry i maty dekontaminacyjne, obowiązywała od piątku 6 marca.

Miłkowski podał, że „na nowej liście wprowadzono kody EAN (kreskowe – red.) dla produktów leczniczych oraz dodano leki do dezynfekcji”. Przekazał, że „zmniejszono listę grup wyrobów medycznych do najbardziej deficytowych w aktualnej sytuacji”.

Wykaz zawarty jest w załączniku do obwieszczenia ministra zdrowia w sprawie produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Aktualnie wykaz zawiera 1587 pozycji. Oprócz dotychczasowych pozycji m.in. insulin, na wykazie znalazły się między innymi leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.

Na liście jest między innymi emulsja myjąca Sensiva, roztwory do dezynfekcji Braunol i Betadine oraz roztwory na skórę Maxiseptic i Octenisept. W najnowszym wykazie są też m.in. elektroniczne termometry, rękawice zabiegowe i chirurgiczne, medyczne ochraniacze na obuwie, odzież operacyjna, maski chirurgiczne a także fartuchy chirurgiczne.

Leki, wyroby i środki żywieniowe z tzw. listy antywywozowej nie mogą być wywożone za granicę. Lista jest jednym z narzędzi, które ma ograniczać niekontrolowany wywóz leków z Polski.

PAP

drukuj