fot. zrzut ekranu - www.muzeumponary.pl

Muzeum poświęcone zbrodni ponarskiej. Ruszyła strona internetowa

Powstała strona internetowa muzeum, które opowiada historię o zbrodni w Ponarach. Zawiera relacje świadków tego największego mordu na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej, dokonanego przez okupantów litewskich i ich litewskich kolaborantów. Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Zbrodnia ponarska to największa zbrodnia na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej dokonana przez okupantów niemieckich i ich litewskich kolaborantów w czasie II wojny światowej. Jak podaje wirtualne muzeum zbrodni w Ponarach, w czerwcu 1941 roku Wileńszczyzna została opanowana przez wojska niemieckie.

„Niedokończone przez sowieckiego okupanta magazyny w Ponarach stały się miejscem rozstrzeliwań Żydów, a także przedstawicieli polskiej inteligencji i ruchu oporu, sowieckich jeńców i Romów. Wykonawcami egzekucji byli głównie członkowie litewskiej formacji Ypatingasis būrys” – czytamy na stronie poświęconej zbrodni ponarskiej.

Warto pamiętać, że masowe egzekucje były największą zbrodnią popełnioną w okresie okupacji niemieckiej na Kresach Północno-Wschodnich II Rzeczypospolitej.

Więcej informacji nt. zbrodni w Ponarach można znaleźć [tutaj].

muzeumponary.pl/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl