Pomnik ofiar Zbrodni Ponarskiej na Kaszubach

Dziś w Szymbarku na Kaszubach odbyło się odsłonięcie i poświęcenie Pomnika Ponarskiego. W ten sposób uczczona została pamięć około 100 tys. Polaków i innych obywateli Rzeczypospolitej zamordowanych w latach 1941-44 przez Niemców w Ponarach pod Wilnem.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 14.00 Mszą św. sprawowaną w intencji ofiar w kaplicy św. Rafała Kalinowskiego na terenie CEPR w Szymbarku. Następnie około 15.00 zaplanowano przejście pod Pomnik Ponarski na terenie CEPR, gdzie przemówienie wygłosiła dr Maria Wieloch, prezes Rodziny Ponarskiej. Po wystąpieniu odbyło się poświęcenie Pomnika Ponarskiego oraz posadzenie Brzozy Ponarskiej.

Ok. 15.30 uczestnicy uroczystości przeszli do amfiteatru, gdzie zaproszeni goście wygłosili przemówienia. Uroczystość uświetnił wspólny śpiew pieśni narodowych nawiązujących do święta Matki Boskiej Zwycięskiej oraz do Wileńszczyzny. Po uroczystości zaplanowano poczęstunek i biesiadę.

Na Pomniku Ponarskim w Szymbarku widnieją słowa:

„Pamięci tysięcy Polaków, żołnierzy ZWZ-AK, młodzieży ze Związku Wolnych Polaków, przedstawicieli, inteligencji wileńskiej, zamordowanych w latach 1941-1944 w Ponarach koło Wilna przez litewskich kolaborantów okupanta niemieckiego ze zbrodniczej formacji Ypatingas Būrys”.

 

Stowarzyszenie Rodzina Ponarska
Szymbark – Święto Wniebowzięcia NMP 2013

drukuj