MSZ stanowczo potępia wydarzenia w Abchazji i Osetii Południowej

MSZ stanowczo potępia zamknięcie dwóch punktów kontrolnych i przeprowadzenie „wyborów parlamentarnych” na terenie Abchazji oraz zapowiedź zorganizowania  „wyborów prezydenckich” i „referendum” w rejonie Cchinwali/Osetii Południowej – oświadczył resort przekazanym PAP oświadczeniu.

Po agresji Rosji na Gruzję w 2008 roku, separatystyczne regiony Abchazja i Osetia Południowa, zajmujące ok. 20 proc. całego terytorium Gruzji, ogłosiły niepodległość; ich samozwańcze władze, wspierane przez Rosję, nie są uznawane przez zdecydowaną większość krajów.

„Zamknięcie dwóch punktów kontrolnych (Nabakevi-Khurcha i Orsantia-Otobaia) przy linii rozgraniczającej terytorium kontrolowane przez separatystyczne Suchumi od kontrolowanego przez legalne władze w Tbilisi, przeprowadzenie w dniu 12 marca 2017 r. tzw. +wyborów parlamentarnych+ na terenie Abchazji, a także zapowiedź organizacji w dniu 9 kwietnia 2017 r. tzw. +wyborów prezydenckich+ i tzw. +referendum+ w rejonie Cchinwali/Osetii Południowej to działania prowokacyjne i nielegalne w świetle prawa międzynarodowego” – oświadczyło MSZ.

Resort podkreśla, że działania te są „podejmowane przez nieuznawane, separatystyczne władze Abchazji i rejonu Cchinwali/Osetii Południowej na okupowanej od ponad ośmiu lat części terytorium Gruzji wbrew oficjalnemu stanowisku władz w Tbilisi”.

W oświadczeniu potwierdzono niezmienne stanowisko rządu RP odnośnie uznania integralności terytorialnej Gruzji, która – jak podkreśla MSZ – została naruszona w wyniku zbrojnej agresji rosyjskiej w sierpniu 2008 r.

Polska dyplomacja zwraca też uwagę na konieczność przywrócenia jurysdykcji legalnych, gruzińskich władz nad całym terytorium państwa „w jego uznanych międzynarodowo granicach oraz nieuznawania separatystycznych władz Abchazji i rejonu Cchinwali/Osetii Południowej oraz podejmowanych przez nie działań”.

„Działania nieuznawanych, separatystycznych władz Abchazji i rejonu Cchinwali/Osetii Południowej nie sprzyjają uregulowaniu złożonej sytuacji bezpieczeństwa w regionie, dodatkowo utrudniają przebieg rozmów genewskich i torpedują wysiłki władz gruzińskich podejmowane na rzecz reintegracji kraju w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową” – zaznacza MSZ.

„Jednocześnie strona polska zdecydowanie sprzeciwia się wszelkim działaniom noszącym znamiona przygotowań do postępującej nielegalnej aneksji terytorium należącego do suwerennej Gruzji, co może prowadzić do eskalacji napięcia na Kaukazie Południowym” – oświadczył resort spraw zagranicznych.

MSZ wezwało też wszystkich uczestników rozmów genewskich do wykorzystania dyplomatycznych instrumentów w celu wypracowania politycznego rozwiązania problemu Abchazji i rejonu Cchinwali/Osetii Południowej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl