fot. twitter.com/MSZ_RP

MSZ: Na warszawskim lotnisku wylądował samolot, który przywiózł środki do walki z COVID-19 przekazane przez rząd chiński

Na warszawskim lotnisku wylądował dziś rano samolot, który przywiózł środki do walki z COVID-19 przekazane przez rząd chiński – poinformowało MSZ.

Na pokładzie znalazł się też asortyment zakupiony przez polskie instytucje rządowe. W ramach chińskiej pomocy humanitarnej, która trafiła do Polski, znalazło się m.in. 10 tys. certyfikowanych testów diagnostycznych COVID-19, a także 20 tys. maseczek ochronnych, 5 tys. kombinezonów ochronnych czy rękawiczki medyczne.

Prezydent Andrzej Duda powiedział w poniedziałek podczas sesji internetowej Q&A, że jest zadowolony z rozmów z chińskich prezydentem na temat dostaw środków ochronnych.

Jak dodał, dzięki temu m.in. polskie firmy mogą dokonywać olbrzymich zakupów niezbędnych do walki z koronawirusem.

– To są miliony sztuk maseczek, rękawic i innych wyrobów, które są konieczne jako środki ochrony osobistej. To są olbrzymie zakupy. Po pierwsze, trzeba mieć „zielone światło”, żeby to kupić, po drugie, muszą to być transakcje pewne, bezpieczne dla naszej strony; muszą to być materiały, które będą do nas jak najszybciej dostarczone. To była bardzo dobra rozmowa. W zasadzie od momentu tej rozmowy transporty do Polski ruszyły. Bardzo się z tego cieszę. To był gest przyjaźni wobec Polski ze strony prezydenta. Mam nadzieję, że nadal będziemy zakupy realizować, bo to są towary, które są nam dzisiaj potrzebne. Mam nadzieję, że w jakimś stopniu ruszymy z produkcją krajową, ale na pewno trzeba będzie dokonywać zakupów, cały świat dzisiaj dokonuje zakupów – zaznaczył Andrzej Duda.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w komunikacie wyraziło wdzięczność za wszelką pomoc i ułatwienia strony chińskiej, które przyczyniają się do lepszej ochrony życia i zdrowia naszych obywateli. Pierwszy transport z Państwa Środka dotarł do Polski w ubiegłym tygodniu.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl