MSW chce zmniejszyć liczbę stanowisk w BOR

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych chce zmniejszyć liczbę stanowisk oficerskich w Biurze Ochrony Rządu. Z obecnych 725 ma pozostać 641 stanowisk. Projekt zmiany rozporządzenia w tej sprawie trafił już do uzgodnień międzyresortowych.

W całym BOR jest 2240 etatów. Redukcja ma – według założeń – służyć dostosowaniu struktury organizacyjnej i etatowej BOR do aktualnych zagrożeń.

Chodzi m.in. o spłaszczenie struktury BOR poprzez ograniczenie liczby kadry kierowniczej i tym samym wykorzystanie funkcjonariuszy BOR, w większym niż dotychczas stopniu, do bezpośredniej ochrony VIP-ów. Projekt rozporządzenia wprowadza także nowy stopień etatowy porucznika z określonymi grupami uposażenia.

Poseł Jarosław Zieliński, były wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, zwraca uwagę, że obecnie Biuro Ochrony Rządu jest w słabej kondycji. Redukcja stanowisk jej nie poprawi – dodaje.

– Zamiast skupić się na tym, żeby jak najszybciej wypełnić te wakaty, zatrudnić nowych funkcjonariuszy, ponieważ miały miejsce masowe odejścia ze służby, to wprowadza się redukcje w strukturze zatrudnionych w Biurze Ochrony Rządu część etatów oficerskich. To niczemu nie będzie służyło i niczego nie przyniesie. Trzeba tę formację wzmocnić etatowo. Trzeba zatrudnić nowych funkcjonariuszy i dobrze ich wyszkolić. Trzeba wzmocnić ją finansowo i lepiej nią zarządzać – ona po prostu jest źle zarządzana. Trwa chroniczny kryzys w kierownictwie BOR-u od co najmniej 2010 roku, a w zasadzie i wcześniej – zwrócił uwagę poseł Jarosław Zieliński.

Maksymalne roczne koszty uposażenia, według obowiązujących przepisów, wynoszą obecnie 35,7 mln zł. Według projektowanych przepisów będą wynosić 32,4 mln zł.

Zadania BOR to dożywotnia ochrona prezydenta, marszałków, parlamentu, premiera, a także zagranicznych delegacji.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl