fot. Katarzyna Cegielska

MŚ stworzy plan zarządzania Puszczą Białowieską, jako dziedzictwem UNESCO

Ministerstwo Środowiska przygotuje plan zarządzania Puszczą Białowieską, jako dziedzictwem UNESCO. Stosowny dokument ma powstać do przyszłorocznej sesji Komitetu UNESCO – zapowiedział wiceminister środowiska Andrzej Konieczny.

Zintegrowany plan zarządzania Puszczą Białowieską ma chronić siedliska cenne przyrodniczo z punktu widzenia Wspólnoty.

Według kierownictwa resortu, kiedy wpisywano Puszczę Białowieską na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2014 r., popełniono kilka błędów.

Nie przeprowadzono m.in. konsultacji i analiz na temat tego, jak taki obiekt wpłynie na otoczenie społeczno-gospodarcze wokół Puszczy.

To zadanie stoi teraz przed rządem Prawa i Sprawiedliwości – mówi Paweł Mucha, rzecznik Ministerstwa Środowiska.

– W trakcie wpisywania Puszczy Białowieskiej na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego popełniono wiele nieścisłości i nieprawidłowości. Nie przeprowadzono, m.in. konsultacji społecznych z lokalną ludnością, co uważam za duży nietakt, nieprawidłowość i nadużycie ze strony poprzedniego obozu rządzącego. Zamierzamy również „wyprostować” procedury, które zostały zaniedbane. Uważamy, że Puszcza Białowieska na to zasługuje, ponieważ jest wyjątkowym dziedzictwem nie tylko przyrodniczym, ale i kulturowym – podkreśla Paweł Mucha.

W ubiegłym tygodniu Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO zdecydował o pozostawieniu Puszczy Białowieskiej na Liście Światowego Dziedzictwa. Do dyskusji na temat Puszczy Komitet UNESCO powróci w przyszłym roku.

RIRM

drukuj