MRPiPS: do 10 sierpnia wypłacono 848 tys. świadczeń z programu „Dobry start”

Do 10 sierpnia wypłacono rodzinom ponad 848 tys. świadczeń z programu „Dobry start” – poinformowała w poniedziałek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Samorządy wypłaciły z programu „Dobry Start” ponad 254 mln zł.

Wnioski o wypłatę 300 zł wyprawki szkolnej w ramach programu „Dobry start” można składać on-line od 1 lipca przez portal informacyjno-usługowy Emp@tia lub bankowość elektroniczną. Od 1 sierpnia jest to także możliwe drogą tradycyjną – w urzędzie lub pocztą.

Minister podkreśliła w TVP Info, że pierwsze wypłaty wyprawki szkolnej rozpoczęły się już w lipcu.

„Teraz te płatności pewnie będą narastały lawinowo, bo rodzice potrzebują wypłat. Wypłaciliśmy ponad 254 mln zł” – poinformowała. Zastrzegła jednak, że dane pochodzą z 10 sierpnia.

„Pewnie te wypłaty będą zwielokrotnione” – dodała.

Szefowa MRPiPS zwróciła uwagę, że złożono ponad 2 mln wniosków o wypłatę świadczenia z programu „Dobry start”, z tego 1 mln 300 tys. złożono drogą internetową.

Minister przypomniała, że aby otrzymać świadczenie należy złożyć wniosek do 30 listopada.

„Jeżeli przekroczymy listopadowy termin, ktoś złoży wniosek w grudniu, to niestety tego świadczenia nie dostaniemy” – wyjaśniała.

Zaznaczyła, że samorządy nie mają trudności z wypłatą świadczenia.

„Samorządy jak tylko rozpatrywały te wnioski, to bardzo szybko przelewały na konta środki, występowały do wojewodów o zapotrzebowanie. Nie było tu żadnych zatorów, żadnych trudności” – powiedziała minister. Dodała, że program „Dobry start” ma kosztować około 1 mld 600 mln zł. Wsparcie może trafić do 4,6 mln uczniów.

Zwróciła uwagę, że z otrzymanych pieniędzy nie trzeba się rozliczać.

„W żaden sposób nie określamy co ma być kupione. Zakładamy z góry autonomię rodziny, to ona decyduje, czy trzeba zmienić tornister, czy kupić nowe wyposażenie na zajęcia wychowania fizycznego. Nie jest to kontrolowane, nie jest sprawdzane. Po świadczeniu wychowawczym (500 plus – PAP) nasze zaufanie do rodziny jeszcze bardziej wzrosło” – oświadczyła Elżbieta Rafalska.

Minister przypomniała też o składaniu wniosków w ramach programu „Rodzina 500 plus”. Zwróciła uwagę, że w październiku rozpoczyna się nowy okres zasiłkowy, dlatego, aby nadal otrzymywać świadczenie 500 plus, należy ponownie złożyć wniosek; złożenie go w sierpniu gwarantuje, że nie będzie przerwy w wypłacie świadczenia.

W ramach programu „Dobry start” 300 zł przysługuje na rozpoczynające rok szkolny w szkole dzieci do ukończenia 18. roku życia lub 20. roku życia w razie kontynuowania rozpoczętej przed ukończeniem 18 lat nauki w danej szkole. W przypadku dzieci niepełnosprawnych uczących się w szkole świadczenie przysługuje do ukończenia 24. roku życia (niezależnie od daty rozpoczęcia nauki w danej szkole). Świadczenie jest wypłacane niezależnie od dochodów rodziny.

Świadczenie z programu „Dobry start” może się łączyć ze świadczeniem wypłacanym z programu „500 plus”. Nie przysługuje jednak „z urzędu” – jest przyznawane na wniosek rodzica, opiekuna lub rodziny zastępczej. Wnioski można składać do 30 listopada.

PAP/RIRM

drukuj