MRiPS: Powstanie 6,2 tys. nowych miejsc opieki dla dzieci do 3 lat

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej rozstrzygnęło program „Maluch Plus” dla gmin na utworzenie nowych miejsc opieki dla dzieci do 3 lat. Nabór wniosków ruszył w wakacje. W tej edycji nowe żłobki powstaną w 170 gminach. Dostępnych będzie ponad 6 tys. 200 nowych miejsc dla maluchów.

Rząd przeznaczy na ten cel ponad 176 mln złotych.  Szczegóły na temat wsparcia samorządów przedstawiła na konferencji prasowej minister rodziny, Marlena Maląg.

– W 95 samorządach, w których jeszcze nie było żłobków, one powstaną. W ponad 70 samorządach, w których żłobki były, powstaną kolejne. To nas bardzo cieszy przede wszystkim dlatego, że jest to kolejne udogodnienie dla rodziców i przede wszystkim jest to realizowanie naszej kompleksowej polityki prorodzinnej. Kolejne moduły dla organizacji pozarządowych, dla podmiotów prywatnych zostaną ogłoszone w kolejnym terminie, abyśmy przede wszystkim sprawnie realizowali politykę prorodzinną – powiedziała Marlena Maląg.

Samorządy otrzymają środki na tworzenie nowych miejsc w żłobkach już w styczniu.

W ostatnich pięciu latach aż dwukrotnie zwiększyła się liczba miejsc w tego typu instytucjach. Tzw. wskaźnik użłobkowienia wzrósł z 12,5 do 25 procent.

Unia Europejska zaleca, aby wskaźnik osiągnął poziom 33 procent.

RIRM/TV Trwam News

drukuj