fot. https://www.facebook.com/MRPiTGOVPL

MRPiT opracowuje tarczę mającą ułatwienia i udogodnienia dla przedsiębiorców

W Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii trwają prace nad tarczą prawną, która ma zawierać ułatwienia i udogodnienia dla przedsiębiorców. Główne założenia projektowanych zmian to cyfryzacja, uproszczenie procedur i likwidacja barier administracyjnych oraz prawnych.

Efektem tarczy ma być m.in. szybsze i uproszczone wydawanie decyzji, możliwość składania wniosków przez internet, mniejsza liczba formalności czy wprowadzanie bardziej przewidywalnych dla przedsiębiorców zmian w przepisach.

Wiceminister rozwoju, pracy i technologii, Anna Kornecka, mówi, że przebieg pandemii pokazał, że dotychczasowa biurokracja jest zbyt duża.

– Cyfryzacja okazała się niezbędna. Dotyczy to całej polskiej rzeczywistości społeczno-gospodarczej, w tym administracji. Aktualnie wielu przedsiębiorców niepokoi się o swoją przyszłość. Wiemy, że aby ułatwić firmom inwestowanie i wspierać rozwój gospodarczy po pandemii, musimy usunąć bariery likwidujące przedsiębiorczość, w tym nadmierną biurokrację. Działania pomogą nam w minimalizowaniu negatywnych skutków kryzysu spowodowanego przez COVID-19, co jest naszym priorytetem i głównym wyzwaniem. Zależy nam także, aby przepisy zmieniały się w bardziej przewidywalny sposób – zaznacza wiceminister Anna Kornecka.

Resort rozwoju planuje w sumie cztery odsłony tarczy prawnej. Pierwsza z nich miałaby trafić do Sejmu latem tego roku.

RIRM

drukuj