fot. PAP/EPA

Moskwa: A. Merkel spotkała się z W. Putinem

W Moskwie odbyło się spotkanie Angeli Merkel z prezydentem Rosji, Władimirem Putinem. W niedzielę kanclerz Niemiec pojedzie na Ukrainę.

Angela Merkel odwiedziła Rosję po raz ostatni przed wrześniowymi wyborami do Bundestagu, w których – po 16 latach na czele rządu – nie będzie ubiegać się o urząd kanclerza. Przed rozpoczęciem rozmów Angela Merkel złożyła wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza, by upamiętnić 80. rocznicę inwazji Niemiec na Związek Radziecki.

Kreml podał, że tematem dzisiejszych rozmów Władimir Putin-Angela Merkel była współpraca dwustronna i obecna sytuacja międzynarodowa.

– Mamy o czym rozmawiać, począwszy od stosunków dwustronnych po kwestie międzynarodowe. Będziemy dyskutować o konferencji w sprawie Libii, która odbyła się w zeszłym roku. Oczywiście zajmiemy się zarówno sprawą Afganistanu, jak i naszych stosunków dwustronnych oraz handlowych – mówiła Angela Merkel.

– Jestem przekonany, że będzie to nie tylko pożegnalna wizyta związana z Pani decyzją o nieuczestniczeniu w wyborach Kanclerza Federalnego, ale będzie ona zawierała również poważne treści biznesowe – dodał Władimir Putin.

Do dzisiejszych rozmów doszło w wyjątkowych okolicznościach. Medialne doniesienia wskazują, że 23 sierpnia (w rocznicę paktu Ribbentrop-Mołotow) planowane jest zakończenie budowy Nord Stream 2. Po ostatnim oświadczeniu Niemiec i USA o dokończeniu budowy gazociągu jest on skończony w 99 proc. Gazprom zapowiedział, że jeszcze w tym roku chce nim dostarczyć 5,6 mld metrów sześciennych gazu.

TV Trwam News

drukuj