MON zaprezentowało nową Koncepcje Obronną RP

Ministerstwo Obrony Narodowej przedstawiło Koncepcję Obronną Rzeczypospolitej Polskiej. Dokument przygotowany został na podstawie Strategicznego Przeglądu Obronnego i jest pierwszym tego typu opracowaniem w III RP.

Główna koncepcja obronna zakłada zwiększenie zdolności do obrony i odstraszania oraz zmianę systemu dowodzenia.

– Chcemy się bronić. Cały nasz wysiłek jest nastawiony na stworzenie z Polski rzeczywistego obszaru skutecznie bronionego, ale przeciwnik musi wiedzieć, że w razie zagrożenia możemy go bardzo skutecznie zaatakować jeżeli będzie taka konieczność – podkreślił Antonii Macierewicz.

Koncepcja Obronna wskazuje, że członkostwo w NATO i UE pozostaje kluczowe dla bezpieczeństwa Polski. W dokumencie podkreślono, że głównym źródłem niestabilności w regionie jest Rosja.

– Armia będzie tak zreorganizowana aby móc się przeciwstawić największemu przeciwnikowi. Równocześnie utrzymując zdolność współdziałania z naszymi sojusznikami i odgrywania kluczowej roli na flance wschodniej NATO – zapewnił szef MON.

Koncepcja zakłada modernizację obrony powietrznej, wzmocnienie artylerii i środków rozpoznania. Dokument uznaje również konieczność uczestnictwa w operacjach sojuszniczych. Priorytetem ma być jednak obrona własnego terytorium.

– Po pierwsze potrzebna jest powszechna świadomość samodzielnej obrony granic. Bez świadomości narodowej, bez powszechnego patriotyzmu nie wydobędziemy z naszej gospodarki, systemu politycznego niezbędnych środków, które trzeba zainwestować w przeorganizowanie armii w tym także przez jej modernizację finansową, techniczną –  powiedział minister obrony narodowej.

Główna koncepcja obronna zakłada, że nakłady na wojsko zostaną utrzymane na poziomie 2 proc. PKB, a po roku 2032 zostaną zwiększone do dwóch i pół procent. Dokument przewiduje stworzenie armii w liczbie co najmniej 200-250 tysięcy żołnierzy wyposażonej w środki rażenia i obrony, które zatrzymają przeciwnika. Siły zbrojne będą skoncentrowane w miejscach gdzie istnieje największe zagrożenie.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl