MON: Będą dopłaty do wypoczynku dla żołnierzy po służbie przy granicy

Żołnierzom zawodowym, którzy służyli przez co najmniej 60 dni wspierając Straż Graniczną w strefie przy granicy, będzie przysługiwać dodatkowa dopłata do wypoczynku – przewiduje projekt rozporządzenia MON, opublikowany w czwartek przez RCL.

Dopłata do wypoczynku żołnierza i jego rodziny ma być niezależna od dochodów i wynosić ok. 2000 zł.

Projekt opublikowany przez Rządowe Centrum Legislacji przewiduje, że żołnierzowi zawodowemu, „skierowanemu do pełnienia służby w zasięgu terytorialnym przejścia granicznego oraz w strefie nadgranicznej i pełniącemu tę służbę łącznie przez okres nie krótszy niż 60 dni w ramach pomocy udzielanej Straży Granicznej” przysługuje dodatkowa dopłata do wypoczynku jego, jego małżonka i dzieci, bez względu na dochody uzyskiwane w rodzinie.

Dopłata ma przysługiwać jednorazowo w ciągu dwóch lat po okresie, kiedy żołnierz spełnił warunki do jej przyznania. Ponowne przyznanie prawa do dopłaty ma przysługiwać po upływie dwóch lat od nabycia prawa do poprzedniego dofinansowania. Jeżeli żołnierz zostanie ponownie skierowany do służby w strefie przygranicznej w czasie, w którym już był uprawiony do dopłaty, nie będzie on zaliczany do okresu, na którego podstawie żołnierz mógłby uzyskać to prawo po raz kolejny.

„Pełniona w niestandardowych warunkach służba jest wyzwaniem zarówno fizycznym, jak i psychicznym” – stwierdzono w uzasadnieniu przyznania dodatkowej osłony socjalnej.

Według projektodawców w ciągu dwóch lat po nabyciu uprawnienia żołnierz zawodowy będzie mógł skorzystać z wypoczynku 14-dniowego, dwóch pobytów siedmiodniowych lub trzech krótkoterminowych pobytów, do których będzie mu przysługiwała dopłata. Wysokość oszacowano na ok. 2000 zł za pobyt dwutygodniowy.

Całkowity koszt dopłat będzie zależał od liczby uprawnionych. Projekt przewiduje, że będzie ono przysługiwało żołnierzom zawodowym kierowanym na granicę po 1 stycznia 2021, a rozporządzenie wejdzie w po siedmiu dniach od ogłoszenia. Na polsko-białoruską granicę, gdzie władze Białorusi kierują migrantów z krajów trzecich, zmuszając ich do prób wchodzenia na terytorium Polski, wojsko zostało skierowane latem ubiegłego roku.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl