PAP/Paweł Supernak

MKiDN przekaże 2 mln zł na promocję rzeźbiarstwa

Rusza druga edycja programu „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej”. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczy dwa miliony złotych na promocję rzeźbiarstwa.

„Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej” to pierwszy program ministerialny, który dedykowany jest w całości rzeźbiarstwu.

Właśnie rusza jego druga edycja – poinformował minister kultury i dziedzictwa narodowego, wicepremier Piotr Gliński.

– Rzeźba została wyodrębniona ze sztuk wizualnych, bo wydaje się, że taki mocny akcent jest potrzebny. Tym bardziej, że już dawno nie było systemowego wsparcia dla promocji rzeźby – zaznaczył minister.

Resort kultury przeznaczy na program dwa miliony złotych.

– Cechą tego programu jest to, że on pobudza samorządy, społeczności lokalne, samorządowe instytucje kultury do aktywności w tej przestrzeni, bo zawsze środki publiczne, które są dodawane do aktywności samorządowej – aktywizują działania – wskazał prof. Piotr Gliński.

O dofinansowanie mogą ubiegać się samorządowe instytucje kultury oraz same samorządy, w których istnieje wydział przestrzeni publicznej – zaznaczył dyrektor Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, prof. Maciej Aleksandrowicz.

– Jest pięć celów, na które można składać wnioski. Można je podsumować w trzech wątkach. Są to: oryginalne, nowoczesne dzieła sztuki rzeźbiarskiej odpowiadające na potrzeby społeczności lokalnej; utrwalanie istniejących rzeźb, które są w kolekcjach różnych instytucji w materiałach nietrwałych, a także konserwacja rzeźb powstałych po drugiej połowie XX wieku do dziś – dodał.

Nabór wniosków do programu „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej” potrwa do 14 lutego.

TV Trwam News

drukuj