fot. twitter.com/MKiDN_GOV_PL

MKiDN: ograniczenia w prowadzeniu działalności kulturalnej w 19 powiatach

W 19 powiatach w Polsce, w których odnotowano największy przyrost zakażeń koronawirusem minister zdrowia wprowadza dodatkowe obostrzenia i rygory – przypomina MKiDN. Mają one dot. także prowadzenia działalności kulturalnej.

Obostrzenia podzielone są na 2 strefy: czerwoną (obejmującą 9 powiatów) i żółtą (10 powiatów).

W powiatach z tzw. strefy czerwonej wprowadzony zostanie obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Zapowiedziane dziś obostrzenia dotyczą także prowadzenia działalności kulturalnej.

Zgodnie z wytycznymi resortu zdrowia w strefie „czerwonej” będzie obowiązywał zakaz prowadzenia działalności twórczej związanej z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki i działalności związanej z projekcją filmów lub nagrań wideo w kinach, na otwartym powietrzu lub w pozostałych miejscach oraz działalności klubów filmowych.

W strefie „żółtej” – w przypadku prowadzenia działalności twórczej związanej z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki i działalności związanej z projekcją filmów lub nagrań wideo w kinach, na otwartym powietrzu lub w pozostałych miejscach oraz działalności klubów filmowych, dopuszczalne jest w pomieszczeniach, w tym w klubach muzycznych i salach widowiskowo-sportowych, a także w amfiteatrach oraz muszlach koncertowych pod warunkiem „udostępnienia widzom lub słuchaczom co drugiego miejsca na widowni, z tym że nie więcej niż 25 proc. liczby miejsc, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami oraz zapewnienia, aby widzowie, słuchacze, zwiedzający lub uczestnicy realizowali obowiązek zakrywania ust i nosa”.

Dodano, że działalność taka jest dopuszczona na obiektach sportowych na otwartym powietrzu (otwartych lub półotwartych, z miejscami siedzącymi dla widzów lub bez) pod warunkiem „udostępnienia co drugiego miejsca na widowni, w rzędach naprzemiennie, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m, z tym, że nie więcej niż 25 proc. liczby miejsc przewidzianych dla publiczności oraz zapewnienia, aby widzowie, słuchacze, zwiedzający lub uczestnicy realizowali obowiązek zakrywania ust i nosa”.

Zgodnie z projektem rozporządzenia działalność będzie mogła być prowadzona na otwartym powietrzu pod warunkiem „zapewnienia, aby jednocześnie liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników była nie większa niż 100 osób; zachowania odległości co najmniej 2 m od innych osób przez wyznaczenie znakami poziomymi miejsc dla publiczności uwzględniających zachowanie odległości 1,5 m; zapewnienia, aby widzowie, słuchacze, zwiedzający lub uczestnicy realizowali obowiązek zakrywania ust i nosa, chyba że zostanie zachowana odległość nie mniej niż 1,5 m od innych osób, z wyłączeniem osób”.

Większe obostrzenia będą obowiązywać w powiatach oznaczonych kolorem „czerwonym”: ostrzeszowskim, nowosądeckim, w Nowym Sączu, wieluńskim, pszczyńskim, w Rudzie Śląskiej, rybnickim, w Rybniku i pow. wodzisławskim.

Łagodniejsze rygory będą w powiatach oznaczonych na żółto: wieruszowskim, w Jastrzębiu-Zdroju, jarosławskim, w Żorach, kępińskim, przemyskim, cieszyńskim, pińczowskim, oświęcimskim i w Przemyślu.

Przepisy mają obowiązywać od soboty 8 sierpnia.

Obostrzenia wprowadzone są regionalnie w związku ze wzrostem liczby zakażeń w tych regionach.

Szczegółowe informacje dotyczące obostrzeń – również w kwestii organizacji wydarzeń kulturalnych – dostępne są tutaj: https://www.gov.pl/web/zdrowie/dodatkowe-obostrzenia-w-powiatach-z-najwiekszym-przyrostem-zakazen

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl