fot. PAP

Ministerstwo przygotowało projekt dot. podatku od kopalin

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt informacji dot. podatku od kopalin. W ubiegłym roku sięgnął on 1 mld 856 mln zł, a w 2012 r. 1 mld 596 mln zł.

Resort zapewnia jednak, że pomimo wprowadzenia nowego podatku, zyskowność sektora wydobywczego miedzi i srebra pozostaje na bardzo wysokim poziomie. W ubiegłym roku było to blisko 25 proc. – czytamy w informacji.

Według Ministerstwa Finansów podatek od wydobycia niektórych kopalin nie zmniejszył zatrudnienia w sektorze wydobywczym miedzi i srebra. W rzeczywistości sytuacja wygląda mniej optymistycznie i odwrotnie niż przedstawia to resort – mówił poseł Mariusz Orion-Jędrysek, były główny geolog kraju.

– Pieniądze rozchodzą się do tego stopnia, że następny rząd, który przyjdzie będzie musiał w wielu wypadkach ogłosić upadłość. Skoro jest to pieniądz w takim systemie immunologicznym dla firm, to jeśli te pieniądze zostają mu zabrane na inwestycje, to ten system immunologiczny słabnie i będzie bardzo łatwo przejąć firmę. Ten podatek jest nieprzemyślany. To podatek rabunkowy – podkreśla poseł Mariusz Orion-Jędrysek.

 

RIRM

drukuj