PAP/Jarek Praszkiewicz

Ministerstwo Przemysłu oficjalnie rozpoczęło działalność

W Katowicach działalność rozpoczęło nowe Ministerstwo Przemysłu. Resort ten ma zajmować się górnictwem i hutnictwem oraz atomem, ropą i gazem. Na jego czele stanęła Marzena Czarnecka. Podczas inauguracji działalności ministerstwa nowa minister mówiła, że utworzenie i ulokowanie resortu na Śląsku to realizacja jednej z przedwyborczych obietnic koalicji rządzącej.

Minister Marzena Czarnecka oświadczyła, że transformacja energetyczna w Polsce przebiegnie od węgla do atomu, dlatego lokalizacja w Katowicach jest najlepsza.

Poseł PiS, dr Zbigniew Kuźmiuk, wskazał, że liczy na to, że ministerstwo mimo oddalenia od stolicy będzie działać sprawnie. Jak powiedział, to ważne, bo problemów jest bardzo dużo. Polityk wskazał, iż przede wszystkim są to sprawy energetyczne.

– Wydawało się, że jest przejrzysta koncepcja i stawiamy – oprócz postawienia na energię odnawialną – na atom. Z niejasnych powodów sprawa tej inwestycji się ślimaczy. Nie bardzo wiadomo, gdzie jest przyczyna, bo publicznie wszyscy opowiadają się za atomem, ale jednocześnie pojawiają się pomysły, aby zmieniać lokalizację elektrowni atomowej. To by oznaczało opóźnienie inwestycji o kolejne 7-10 lat. Tych problemów jest bardzo dużo, bo do tego dochodzi problem górnictwa. Jest wielkie porozumienie pomiędzy poprzednim rządem a górnikami, aby ograniczanie wydobycia węgla było tak organizowane, by zachowany był spokój społeczny – powiedział dr Zbigniew Kuźmiuk.

Kompetencje Ministerstwa Przemysłu to dział administracji rządowej ,,gospodarka złożami kopalin”. Zadania te zostały wydzielone z resortu aktywów. Chodzi też o zadania związane z przemysłem koksowniczym i hutniczym. Rozporządzenie w tej sprawie rząd przyjął 20 lutego.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl