fot. PAP/Avalon

USA: Elon Musk pozwał OpenAI, zarzucając firmie stawianie zysków nad dobro ludzkości

Miliarder i jeden ze współzałożycieli OpenAI Elon Musk pozwał tę firmę i jej szefa Sama Altmana, zarzucając im, że sprzeniewierzyli się założycielskiej misji, stawiając zyski nad dobro ludzkości. Według Elona Muska związana z Microsoftem firma w praktyce stworzyła już ogólną sztuczną inteligencję (AGI) i jest warta 80 mld dolarów.

Jak donosi „Wall Street Journal”, w pozwie złożonym w czwartek wieczorem w sądzie w San Francisco szef Tesli zarzuca Samowi Altmanowi i OpenAI złamanie umowy, niedochowanie obowiązków powierniczych i nieuczciwe praktyki biznesowe. Zwrócił się do sądu, by rozkazał OpenAI otwarcie dostępu do swojej technologii, a także by zmusił Sama Altmana i OpenAI do oddania wszystkich zysków z działalności prowadzonej wbrew misji firmy.

Pozew Elona Muska ma źródło w początkach OpenAI jako ośrodka non profit, którego misją miało być stworzenie ogólnej sztucznej inteligencji (AGI), tj. systemu AI potrafiącego rozumować na poziomie podobnym lub przewyższającym człowieka, w sposób otwarty i korzystny dla ludzkości. Elon Musk był początkowo jednym z największych fundatorów inicjatywy, która miała być otwartą alternatywą dla ówczesnego lidera w branży AI, Google’a.

Miliarder z RPA w późniejszych latach zrezygnował ze wspierania OpenAI w wyniku sporu z jego szefem, Samem Altmanem. Głównym partnerem spółki stał się Microsoft, zaś po sukcesie modelu ChatGPT firma poszła w stronę komercjalizacji produktu i zamkniętych źródeł. W efekcie Microsoft w ubiegłym roku przejął kontrolę nad OpenAI, korzystając z konfliktu między Samem Altmanem i członkami zarządu firmy zaniepokojonymi jego nastawioną na zyski polityką – spór ostatecznie wygrał Sam Altman.

„OpenAI Inc. został przekształcony w opartą na zamkniętych źródłach faktyczną filię największej firmy technologicznej na świecie, Microsoftu” – napisano w pozwie.

„Pod rządami nowego zarządu nie tylko rozwija, lecz w rzeczywistości udoskonala AGI, by zmaksymalizować zyski Microsoftu zamiast działać na korzyść ludzkości” – dodano.

Obecnie Sam Altman i Elon Musk są rywalami w branży, po tym jak w ubiegłym roku firma tego drugiego wypuściła konkurencyjny model i chatbota AI, Groka.

Sam Altman wielokrotnie publicznie ostrzegał o potencjalnie katastrofalnych skutkach rozwoju AI, ale też o gigantycznych potencjalnych korzyściach i potrzebie odpowiedzialnego podejścia do sprawy. Odpowiadając na zarzuty o zbyt szybkie tempo rozwoju technologii, zapewniał, że dba o bezpieczeństwo.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl