fot. https://pixabay.com/

Ministerstwo Klimatu i Środowiska: współpraca z amerykańskimi firmami gwarantuje, że pierwsza elektrownia jądrowa będzie bezpieczna i efektywna

Współpraca z amerykańskimi firmami gwarantuje, że pierwsza elektrownia jądrowa będzie bezpieczna i efektywna – stwierdziła pełnomocnik ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, podczas odbywającej się misji gospodarczej amerykańskiej izby przemysłu jądrowego NEI (Nuclear Energy Insitute).

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało w komunikacie, że zaangażowanie w realizację biznesu w Polsce i Stanach Zjednoczonych jest tematem spotkań w ramach misji gospodarczej amerykańskiej izby przemysłu jądrowego NEI w Polsce. W spotkaniu przedsiębiorców uczestniczyły minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa; oraz pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

Dodano, że w spotkaniach amerykańskiej izby gospodarczej i firm uczestniczył ambasador USA w Polsce, Mark Brzezinski, oraz dr Kathryn Huff kierująca Biurem Energii Jądrowej w amerykańskim Departamencie Energii.

„Uczestnicy rozmawiają o możliwościach współpracy między firmami przy realizacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która powstanie na Pomorzu oraz kolejnych, w tym w technologiach SMR” – wskazano.

„Pierwsza elektrownia jądrowa będzie największą inwestycją w sektorze energetyki i historii Polski. Elektrownia na Pomorzu może pokryć zapotrzebowanie na prąd nawet 12 mln gospodarstw domowych w Polsce. Skala inwestycji związanych z energetyką jądrową w Polsce może przełożyć się na wzrost gospodarczy o blisko jeden procent PKB” – zwróciła uwagę minister Anna Moskwa.

Dodała, iż rozwój energetyki jądrowej przyczyni się do powstania w Polsce nowej innowacyjnej gałęzi przemysłu o wysokim stopniu zaawansowania technologicznego.

W komunikacie podano, że w skład delegacji weszli przedstawiciele 15 amerykańskich firm sektora jądrowego, którzy wraz z polskimi odpowiednikami odbyli szereg spotkań biznesowych celem nawiązania czy rozszerzenia współpracy.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wskazało, że oprócz projektu AP1000 w technologii firmy Westinghouse w Polsce oraz projektów SMR w technologiach amerykańskich rozwijanych odpowiednio przez OSGE i KGHM istnieje duże pole do dalszej współpracy pomiędzy firmami z obu krajów; również na rynkach międzynarodowych. Jak poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska, dotychczas odnotowano kilkanaście przypadków zaangażowania polskich przedsiębiorstw w projekty jądrowe bezpośrednio na terenie USA lub w kooperacji z Amerykanami w Europie czy Azji.

„Zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w rozwój bezpieczeństwa energetycznego Polski jest szczególnie widoczne przy realizacji pierwszego projektu elektrowni jądrowej. Pierwsza polska elektrownia jądrowa jest kolejnym elementem wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego naszej części Europy. Liczymy na rozwój współpracy także w wymiarze biznesowym” – powiedziała minister Anna Moskwa.

„Blisko współpracujemy z amerykańskimi firmami z branży cywilnej energetyki jądrowej w ramach budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu. Nie tylko z dostawcą technologii – firmą Westinghouse, czy jedną z największych firm konstrukcyjnych jaką jest Bechtel. Czerpiemy z amerykańskich doświadczeń z budowy elektrowni w Vogtle, ale też know-how czołowych firm inżyniersko-doradczych i operatorów elektrowni jądrowych” – odrzekła Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

Jej zdaniem ta strategiczna współpraca jest gwarantem tego, że pierwsza elektrownia będzie spełniać najwyższe parametry bezpieczeństwa i efektywności energetycznej oraz że ten projekt stanie się kołem zamachowym rozwoju technologii, transferu wiedzy i inwestycji w badania i rozwój w Polsce i dla Polski.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl