Minister rolnictwa o nieprawidłowościach w ANR

Senatorowie wysłuchają dziś informacji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat protestów rolników w Szczecinie oraz nieprawidłowości przy sprzedaży ziemi z Agencji Nieruchomości Rolnych.

Zachodniopomorscy rolnicy od 5 grudnia domagają reakcji władz na sprzedaż polskich gruntów obcemu kapitałowi.

Dziś sprawa ta będzie podniesiona podczas posiedzenia senackiej komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Głównie stawiamy sprawy dotyczące nieprawidłowości sprzedaży ziemi. Chcemy to wyjaśnić jak najszybciej, żeby ten proces rolników sfinalizować. Drugą sprawą, którą stawiamy, to żeby znaleźć rozwiązania prawne jakie ministerstwo przygotowało. Co zrobić z uspołecznieniem sprzedaży ziemi z Agencji Nieruchomości? Ten proces dzisiaj jest nieuspołeczniony, zlikwidowano w ustawie obecnej Radę Nadzorczą, która miała kontrolę w jakiejś części nawet i w tej chwili nie ma w ogóle kontroli społecznej. Więc pytanie dlaczego to robiono? – podnosił senator Jerzy Chróścikowski.

Tymczasem rolnicy nie przerwą protestu do póki nie będzie woli rządzących by sytuacje poprawić – mówi Zbigniew Grajoszek, przewodniczący Komitetu Protestujących Rolników Pomorskich przy NSZZ „Solidarność” RI. Cały czas trwają rozmowy i spotkania rolników w tej sprawie.

Prowadzimy rozmowy międzywojewódzkie z komitetami protestacyjnymi, a także rozmowy z urzędem wojewódzkim i rozmowy z ministerstwem rolnictwa. Przygotowujemy się na spotkanie. Jako województwo pomorskie będziemy rozmawiali 14 stycznia w gabinecie wojewody. Pomimo tego i tak będziemy protestowali, bo nie jest to sprawa na szybko do załatwienia. Jeżeli tyle lat nie było woli polityki w tym kierunku to musi jeszcze być wola partii rządzącej – powiedział Zbigniew Grajoszek.

 

Wypowiedź Zbigniewa Grajoszka


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj