Minister kultury zamierza powołać Zygmunta Stępińskiego na dyrektora POLIN

Minister kultury uzgodnił ze współorganizatorami Muzeum POLIN – prezydentem Warszawy i przewodniczącym Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny kandydaturę na stanowisko dyrektora i zamierza powołać Zygmunta Stępińskiego na trzyletnią kadencję – poinformował MKiDN.

„Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uzgodnił ze współorganizatorami Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Prezydentem Miasta Stołecznego Warszawa i Przewodniczącym Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny, kandydaturę na stanowisko dyrektora i zamierza powołać pana Zygmunta Stępińskiego na trzyletnią kadencję” – napisano w przesłanym w piątek piśmie.

Resort poinformował także, że zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej „minister wystąpi do związków zawodowych działających w Muzeum oraz stowarzyszeń zawodowych i twórczych o opinię na temat kandydata na dyrektora MHŻP”.

„Nowy dyrektor muzeum POLIN powinien zostać powołany do końca lutego 2020 r.” – dodano w piśmie.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w piątkowej wypowiedzi dla PAP wyraził zadowolenie z porozumienia, jednak – jak przyznał – żałuje, że nie stało się to wcześniej. Według prezydenta do porozumienia doszło, dzięki „odpowiedzialnemu i wyjątkowemu gestowi prof. Dariusza Stoli, który dla dobra Muzeum POLIN zrezygnował z prawa do objęcia stanowiska”.

W maju 2019 r. na dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN został ponownie zarekomendowany prof. Dariusz Stola, przez 15-osobową komisję konkursową, w skład której weszli m.in. przedstawiciele trzech założycieli muzeum, czyli MKiDN, miasta st. Warszawa i Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Ostatecznie dyrektora POLIN mianuje minister kultury i dziedzictwa narodowego, jednak prof. Piotr Gliński nie powołał prof. Stoli na to stanowisko.

W przesłanym PAP we wtorek oświadczeniu prof. Stola napisał, że „widząc szkody, które Muzeum już poniosło i zagrożenia, które przed nim stoją, pragnie oświadczyć, że dla jego dobra gotów jest zaakceptować takie warunki, które pozwolą na zażegnanie kryzysu”.

„Jestem gotów powstrzymać się od realizacji przysługujących mi praw pod warunkiem porozumienia wszystkich założycieli Muzeum, niezbędnego do dalszego funkcjonowania instytucji” – podkreślił.

Zygmunt Stępiński jest absolwentem Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Od lat związany z działalnością społeczną organizacji żydowskich w Polsce i za granicą. W latach 80. był zaangażowany w działalność opozycji demokratycznej. Wydawca, dziennikarz, współtwórca i wieloletni prezes zarządu Wydawnictwa MURATOR, współautor programów społecznych „Dom dostępny” i „Dom bez barier”. W Muzeum POLIN od 2012 r. jako zastępca dyrektora nadzorował pracę działów: edukacji, komunikacji oraz sprzedaży i marketingu.

PAP

drukuj