PAP/Marcin Obara

Min. Z. Ziobro: Uchwała trzech Izb SN nie powoduje żadnych skutków prawnych

Sąd Najwyższy procedował z rażącym naruszeniem prawa i jego tak zwana „uchwała” nie powoduje żadnych skutków prawnych; to jedyna możliwa interpretacja – powiedział szef Ministerstwa Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, odnosząc się do czwartkowej uchwały trzech Izb SN.

W czwartek trzy Izby Sądu Najwyższego podjęły uchwałę dotyczącą udziału w składach sędziowskich osób wyłonionych przez KRS w nowym składzie i statusu takich sędziów.

„Nienależyta obsada sądu występuje wtedy, gdy w składzie sądu znajduje się osoba wyłoniona na sędziego przez Krajową Radę Sądownictwa w obecnym składzie” – wynika z tej uchwały.

Resort sprawiedliwości wydał oświadczenie po ogłoszeniu uchwały SN uznając ją za niezgodną z prawem.

„Myślę, że najważniejszy komunikat, na jaki państwo czekacie, to mój stosunek jako ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego do tego, co stało się dzisiaj w Sądzie Najwyższym” – powiedział minister Zbigniew Ziobro na konferencji prasowej w Sejmie.

„Chciałem państwu powiedzieć to, co tak naprawdę mówi dzisiaj obowiązująca ustawa i polskie prawo też, i co wynika z zapisów konstytucji – że Sąd Najwyższy procedował z rażącym naruszeniem prawa i jego tak zwana +uchwała+ nie powoduje żadnych skutków prawnych” – powiedział. Jak podkreślił, to „jedyna możliwa interpretacja”, która wynika z analizy prawa polskiego, a także międzynarodowego.

PAP

drukuj