fot. PAP/Marcin Obara

Min. Z. Ziobro podczas sejmowej dyskusji na projektami ustaw dot. reformy SN: Mamy do czynienia ze sporem o suwerenność, a nie o praworządność

W czwartek rozpoczęto w Sejmie procedowanie pięciu projektów ustaw dotyczących reformy Sądu Najwyższego. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział, że mamy do czynienia ze sporem o suwerenność, a nie o praworządność.

Projekt prezydenta Andrzeja Dudy zakłada likwidację Izby Dyscyplinarnej SN i powołanie nowej Izby Odpowiedzialności Zawodowej.

Z kolei projekt Prawa i Sprawiedliwości przewiduje przekazanie rozstrzygania spraw dyscyplinarnych sędziów Sądowi Najwyższemu jako całości. Izba Dyscyplinarna zostałaby pozostawiona do rozpatrywania spraw innych zawodów prawniczych.

Propozycja Solidarnej Polski przewiduje nowy Sąd Najwyższy składający się tylko z dwóch Izb: Prawa Prywatnego oraz Prawa Publicznego. Liczba sędziów SN zostałaby zmniejszona do maksymalnie trzydziestu.

Zabierając głos w Sejmie, szef Solidarnej Polski, minister Zbigniew Ziobro, podkreślał, że Polska musi być traktowana jak inne państwa Unii Europejskiej.

– To nie jest spór o praworządność w Polsce. To jest spór o suwerenność. Otóż traktaty unijne mówią, że państwa członkowskie są sobie równe w zakresie praw i obowiązków. Równe! Zasada równego traktowania przez prawo obejmuje tak poszczególne państwa, jak i każdego z obywateli z osobna. Jeżeli coś wolno Niemcowi, to wolno też Polakowi. Jeżeli coś wolno Hiszpanowi, to wolno też Polakowi – mówił szef resortu sprawiedliwości.

Sejm zajmuje się także projektem zmian w ustawie o KRS i SN autorstwa KO i Lewicy oraz organizacji społecznych, znoszącym m.in. Izbę Dyscyplinarną. Projekt ten zakłada też nowy sposób wyboru sędziów–członków KRS.

Ostatnia z propozycji, przygotowana przez Lewicę, również zmierza do zniesienia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Likwidacja Izby Dyscyplinarnej to warunek postawiony Polsce przez Komisję Europejską, aby uruchomiona została wypłata środków z Funduszu Odbudowy.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl